Ręka Fatimy

Tytuł oryginalny:
Mano de Fatima
Autor:
Ildefonso Falcones
Tłumaczenie:
Teresa Gruszecka-Loiselet
Anna Łochowska
Wydawcy:
Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2010-2013)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.8 (6 głosów)

Przygoda, miłość, intrygi, zemsta i utracone złudzenia w magicznej scenerii szesnastowiecznej Andaluzji. Epicka opowieść o człowieku rozdartym pomiędzy dwie kultury, dwie religie i dwie kobiety. Kolejna bestsellerowa powieść historyczna autora słynnej „Katedry w Barcelonie”. Hiszpania, druga połowa XVI wieku. Obecni na terenie Półwyspu Iberyjskiego od ponad ośmiu stuleci muzułmanie stali się mniejszością. Katolicka Hiszpania nie zna dla nich miłosierdzia – ograniczani pod względem ekonomicznym, poniżani z pobudek religijnych, wyznawcy islamu są zmuszani do wyrzeczenia się swojej wiary i obrzędów… Coraz mniej liczni Maurowie mają dość niesprawiedliwości i prześladowań. Raz jeszcze wypowiadają wojnę chrześcijanom i powstają przeciwko Kastylijczykom na wzgórzach Grenady.W powstaniu uczestniczy młodziutki Hernando Ruiz, nieślubny syn muzułmanki zgwałconej przez księdza, z racji pochodzenia odrzucany i przez muzułmanów, i przez chrześcijan. Ratuje życie trzynastoletniej Fatimie i zakochuje się w niej z wzajemnością. Dziewczyna musi jednak poślubić Brahima, ojczyma Hernanda, nienawidzącego go od dnia, kiedy pojął za żonę jego ciężarną matkę.Porwany w niewolę Hernando doświadczy zmiennych kolei losu. Będzie żył w biedzie i dostatku, zmagał się z agresją i niezrozumieniem otoczenia, spotka potężnych wrogów i stanie się obiektem zemsty. Ale nigdy nie zapomni o Fatimie. Jako dojrzały człowiek będzie musiał dokonać wyboru między dwiema kobietami, z których każda jest miłością jego życia…
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Żyję trochę na tym świecie, nie wiedziałam jednak,że istnieje taka nacja jak Moryskowie.Ponad 50 lat życia pewnego moryska, w tle historia tej muzułmańskiej nacji.
  • Jedna z najlepszych książek tego hiszpańskiego pisarza, choć wszystkie są warte polecenia. Historia Średniowiecza lepiej pozwala zrozumieć także czasy współczesne bowiem pewne ułomności ludzkie są nieprzemijające. To także ostrzeżenie do czego prowadzi religijny fanatyzm. • Z drugiej strony, godne polecenia wprowadzenie do przystępnie opowiedzianej historii Andaluzji, dla wszystkich którzy lubią wakacje na południu Hiszpanii, a nade wszystko dla tych, którzy zamierzają odwiedzić Alhambrę w Granadzie.
  • Bardzo prawdziwa i niesamowita historia w którą mogę uwierzyć, bo walki na tle religijnym trwają do dziś. Chrześcijanie wedle historii wcale nie są lepsi od wyznawców islamu jeśli patrzeć na traktowanie ludzi podczas walki między jednymi a drugimi wyznawcami w XVI wieku. Smutna historia jednego z zapewne wielu odrzuconych poprzez obie religie i pochodzenie ....gwałt na muzułmance przez księdza...a wskutek tego chłopiec a później mężczyzna przez całe życie rozdarty i dręczony. Pomimo wielu stron powieść wciąga i nie daje zapomnieć o tej historii. Polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Ildefonso Falcones
Tłumaczenie:Teresa Gruszecka-Loiselet Anna Łochowska
Lektor:Jacek Zawada
Wydawcy:Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2010-2013) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix
ISBN:978-83-7659-171-1 978-83-7659-172-8 978-83-7659-252-7 978-83-7885-882-9 9788376561711 978-83-7359-252-7
Autotagi:audiobooki beletrystyka czytak dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 10 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo