Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kayetan2

W książkach napisanych "dla rozrywki" szukam rozrywki, w książkach naukowych - naukowej wiedzy, w literaturze faktu - faktów, etc. W żadnych nie toleruję nudy, nieudolności, autoprezentacji walorów intelektualnych autora. Tyle!

Najnowsze recenzje
1
...
8 9 10
...
32
  • [awatar]
    kayetan2
    Powieść można ocenić w zależności od nastroju - jako niezłą, albo bardzo przeciętną. Są w niej zarówno dobre pomysły jak i irytujące. Sama fabuła nawet się broni. Kradzież bezcennego znaczka z Muzeum Pocztowego, trochę śmieszny klubik miłośników kryminałów, trup znaleziony w miejscu, w którym w żaden sposób nie mógł się znaleźć i para sympatycznych detektywów. Można przeczytać.
  • [awatar]
    kayetan2
    Błyskotliwy, tajemniczy i przystojny detektyw w randze radcy stanu, czyli Erast Pietrowicz Fandorin kontra bezwzględny rewolucjonista-nihilista zagrażający bezpieczeństwu wewnętrznemu carskiej Rosji. W tle - niez­iden­tyfi­kowa­ny szpieg wywrotowców zdradzający im najtajniejsze z tajnych informacje, dzięki czemu wszelkie działania ochrany i żandarmerii, mimo świetnych planów, kończą się krwawym fiaskiem. Dobra intryga, tempo, barwne postaci - czyta się z wielką przyjemnością.
  • [awatar]
    kayetan2
    Tytułowy Walet Pik nie jest ani seryjnym zabójcą, ani szpiegiem. To raczej przestępca w gatunku Arsena Lupin'a. Oszust, złodziej, włamywacz z lekko przerośniętym ego. Jego skandaliczne wyczyny mobilizują Erasta Pietrowicza Fandorina do wypowiedzenia mu wojny. w której ważną rolę odegra niejaki Tulipanow, prosty posłaniec pocztowy. Sympatyczna lektura dla znudzonych mocnymi historiami kryminalnymi.
  • [awatar]
    kayetan2
    Tragiczny wypadek znienawidzonej kochanicy podstarzałego seniora rodu, niezwykłe przemiany członków rodziny, kolejny wypadek, potem seria częściowo udanych skrytobójczych zamachów. Dzieje się dużo, podejrzenia padają na mściwego ducha, a rozwiązanie zagadki jest oczywiście w zasięgu ręki. Najlepsze jest to, że akcja tego soczystego kryminału nie dzieje się na angielskiej prowincji, lecz... w starożytnym Egipcie!
  • [awatar]
    kayetan2
    Już po kilkunastu stronach nasuwa się porównanie tej powieści z "Dawno temu w Ameryce", w rosyjskiej (a właściwie radzieckiej) wersji. Mocny element fantastyczny jest tak wprowadzony, że szybko staje się niemal naturalnym elementem niezależnych losów dwóch chłopaków, którzy cudem i jako jedyni przeżyli koszmarny wypadek autobusu. Potem jednak opowieść zostaje zniesiona w rejony nieciekawe, nieznośnie metafizyczne i ogólnie rzecz biorąc całość przestaje przyciągać uwagę. Opis na okładce, że chodzi o walkę z pozaziemską cywilizacją, jest zmyłką - w ogóle o to tu nie chodzi. Ktoś chyba kompletnie nie zrozumiał, o czym jest książka.
Ostatnio ocenione
1
...
20 21 22
...
26
  • Zbrodnia i kara
    Dostoevskij, Fedor Mihajlovič
  • Zwierciadło pęka w odłamków stos
    Christie, Agatha
  • Dekorator
    Akunin, Boris
  • F.M
    Akunin, Boris
  • Krakowskie cztery pory roku
    Rogoż, Jan
  • Albert Einstein
    Infeld, Leopold
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo