Albert Einstein

Tytuł oryginalny:
Albert Einstein
Autor:
Leopold Infeld (1898-1968)
Tłumacz:
Ryszard Gajewski (1930-2014)
Wydawca:
Państwowe Wydawnictwo Naukowe (1950-1984)
ISBN:
83-01-00079-1, 83-01-05210-4
83-01-35210-4
Autotagi:
druk
książki
5.0

Celem książki jest wskazanie zasięgu idei Einsteina w nauce współczesnej. Do niedawna istniały różnice poglądów w tym względzie pomiędzy filozofami radzieckimi, a filozofami z Zachodu. Nigdy jednak nie było rozbieżności poglądów miedzy fizykami. Doceniali oni w pełni doniosłość tych idei, które na zawsze pozostaną związane z nazwiskiem Einsteina.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Autor książki nie tylko znał Alberta Einsteina, ale też z nim intensywnie współpracował nad zagadnieniami, które zmieniły fizykę i spojrzenie na pozornie niezmienne zjawiska, takie jak czas, przestrzeń, masa. Infeld był bowiem wybitnym fizykiem (i Krakusem), zdolnym pojąć ogrom rozmiarów einsteinowskiej rewolucji. • Bardzo przystępny język, mnóstwo prostych porównań, mądrze skonstruowana opowieść - to atuty czyniące z tej książki rzecz prawdziwie fascynującą i wciągającą. Również dla laików, w niewielkim stopniu zain­tere­sowa­nych­ nauką. • Morał, jaki z niej wynika: dziwić się, nie zgadzać z komplikowaniem zjawisk pozornie skomplikowanych lub już wyjaśnionych, zadawać sobie proste pytania i szukać najprostszych na nie odpowiedzi.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo