Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kayetan2

W książkach napisanych "dla rozrywki" szukam rozrywki, w książkach naukowych - naukowej wiedzy, w literaturze faktu - faktów, etc. W żadnych nie toleruję nudy, nieudolności, autoprezentacji walorów intelektualnych autora. Tyle!

Najnowsze recenzje
1
...
6 7 8
...
32
  • [awatar]
    kayetan2
    Banalna z pozoru opowieść obyczajowa o pokręconym małżeństwie, zdradzie, wzajemnym wykorzystywaniu, o normalności i nienormalności oraz o sensie i bezsensie zabijania. Philip K. Dick w nieznanej mi dotychczas odsłonie, bez żadnych elementów fantastycznych. Czyta się w wielką emocją i przyjemnością.
  • [awatar]
    kayetan2
    Tak to jest z dziełami podsumowującymi życie autorów, że bywają trudne do przełknięcia."Bracia Karamazow" to powieść wzbudzająca kolejno różne uczucia - od znudzenia, do zaciekawienia, od irytacji do zadowolenia. I jest w niej wiele - filozoficzne nudziarstwa, religijne przemyślenia (Dostojewski był wrogiem katolicyzmu), wątki obyczajowo-romansowe, jest i istotny bardzo wątek kryminalny, a nawet sądowe sprawozdanie. Zamazując nazwisko autora i patrząc na powieść po prostu jak na powieść którą "koś tam" napisał muszę stwierdzić, że nie znalazłem w niej niczego, co by przykuło moją do niej uwagę (w przeciwieństwie do "Zbrodni i kary"). Brutalnie, ale szczerze.
  • [awatar]
    kayetan2
    Problem polega na tym, jak ocenić cały obiad składający się z dwóch dań - jednego smacznego i drugiego rozc­zaro­wują­cego­. Tym smacznym jest "Kongres futurologiczny". Przygoda zahibernowanego w burzliwych okolicznościach człowieka, rozmrożonego po latach w rzeczywistości delikatnie mówiąc dziwnej, zdominowanej przez rozszalałą farmakologię. Matrix zmieszany z malarstwem Hieronima Bosha, jakiś powiew Jonatana Swifta z jego Guliwerem i kto wie, co jeszcze. Wszystko to z mocnym i mrocznym przesłaniem. Za to opowiadanie cztery gwiazdki. Ale jest też i "Maska", opowieść której największą zaletą jest to, że... krótka. Tu trochę skojarzeń z Ksenomorfem z pokładu Nostromo, ale tylko w warstwie wizualnej. Nudy, duszący i nadpobudliwy język Lovecrafta... Słabo, na półtorej gwiazdki. Średnia, po zaokrągleniu w górę, jak widać i tak niezła.
  • [awatar]
    kayetan2
    Książka jak na popularnonaukową popada trochę za często w tematy wymagające nieco większej wiedzy fizycznej. Miejscami przybiera ton pochwalny dla socjalistycznej (głównie radzieckiej) myśli naukowej i protekcjonalnie ganiący dla myśli imperialistycznej, co ciekawie zostało spointowane dziesięć lat po jej pierwszym wydaniu, kiedy to doszło do katastrofy czarnobylskiego reaktora jądrowego (w Polsce książkę wydano cztery lata przed awarią). • Sporo i wszechstronnie o radiacji, skażeniach, zaletach i zagrożeniach, w sumie warto przeczytać.
  • [awatar]
    kayetan2
    "Sobowtór" jest psychodeliczną i kafkowską w nastroju opowieścią o urzędniku, dręczonym przez wszechobecny spisek, którego szczytową formą jest pojawienie się przebiegłego osobnika do złudzenia przy­pomi­nają­cego­ bohatera. W "Łagodnej" - rzecz o wyhodowaniu sobie człowieka do kochania go i dręczenia w zemście za nieprzychylność losu. Niestety "Skrzywdzeni i poniżeni" nie było w stanie niczym zaintrygować i męczy okrutnie ciężarem miłosnych porywów serca i rozumu. Trudno. Męczy i nudzi.
Ostatnio ocenione
1
...
18 19 20
...
26
  • Labirynt śmierci
    Dick, Philip K.
  • Matematyka niepewności
    Mlodinow, Leonard
  • Ubik
    Dick, Philip K.
  • Kochanka Śmierci
    Akunin, Boris
  • Wehikuł czasu
    Wells, Herbert George
  • Gambit turecki
    Akunin, Boris
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo