Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kayetan2

W książkach napisanych "dla rozrywki" szukam rozrywki, w książkach naukowych - naukowej wiedzy, w literaturze faktu - faktów, etc. W żadnych nie toleruję nudy, nieudolności, autoprezentacji walorów intelektualnych autora. Tyle!

Najnowsze recenzje
1
...
16 17 18
...
32
  • [awatar]
    kayetan2
    Nadęta, napisana drętwym językiem, banalna do bólu i pretensjonalna jeszcze bardziej. Agenci podróżujący w czasie zostają uwięzieni w przeszłości, gdzie wciąga ich walka o władzę między kosmitami a jakimiś groteskowymi mocami - nie wiadomo po co i dlaczego. Najbardziej radosnym momentem czytania było dobrnięcie do ostatniego słowa. • Duża strata czasu.
  • [awatar]
    kayetan2
    Nie jest to pierwsza przeczytana książka z rodzaju "popu­larn­onau­kowy­ch". Było ich wiele. Niektóre rewelacyjne, potrafiące przyciągnąć uwagę nawet kogoś, komu nauka kojarzy się ze wspomnieniami szkolnej udręki. Niektóre obrzydzające naukę, najczęściej z powodu nieumiejętności literackich autora. "Sekretne życie roślin" jest pełne zaskakujących informacji mogących wzmocnić podziw dla sprytu i mądrości natury, ale ich ilość nagromadzona została bez zrozumienia, że istnieje coś takiego jak percepcja czytelnika. Przytłacza i prędzej czy później nuży. Zła forma zadusiła dobrą treść.
  • [awatar]
    kayetan2
    Cenię sobie P.K. Dick'a, ale... Od książki wymagam, by mnie "zahaczyła", a jej czytanie było przyjemnością. Niestety, nie tym razem. "Boża inwazja" jest męcząca. Dwudzielny bóg mający jedną swą częścią ludzi w pogardzie: nadęty bachor, niepełnosprawny, narcystyczny i niemożliwie nudny. Pomieszana czasowo druga jego część - dziewczę, królowa elfów, a może Ozyrys? A może spersonalizowana żydowska Tora? Belial - obrońca zła, które jest ułudą, bo nie jest złem. Światy alternatywne, zagubiony w nich człowiek. Wszystko to pachnie metafizyką i filozofią w niestrawnej postaci, przywalonej pianą bełkotliwych, nieznośnych dysput. • Dzieją się tam Wielkie Sprawy decydujące o losach wszechświata, ale z punktu widzenia czytelnika - nie dzieje się nic. • Szkoda.
  • [awatar]
    kayetan2
    Ostatnia powieść z Herkulesem Poirotem ("Kurtyna")wydana została w 1975, rok przed śmiercią A. Christie. Znajdziemy w niej nawiązanie do losów bohaterów "Tajemniczej historii w Styles", która była z kolei pierwszą powieścią o genialnym detektywie, a też i w ogóle pierwszą powieścią detektywistyczną autorki. • Dramatyczne wydarzenia, jakie mają miejsce w Styles opowiada kpt. Hastings, przyjaciel małego Belga. • To jedna z najbardziej typowych powieści Christie, z całym charakterystycznym urokiem, atmosferą, złośliwością i godną podziwu pomysłowością. Bo łeb do karkołomnych i równocześnie prostych (już po ich rozwikłaniu) zagadek, to pisarka miała, oj miała!
  • [awatar]
    kayetan2
    Zabrałem się za tą książkę sądząc, że przeczytam fragmenty prehistorycznych opowieści SF i czegoś przy okazji dowiem się o historii gatunku. • Niestety, drugiej części nie zamierzam czytać, a i tej (pierwszej) nie doczytałem, bo się nie dało. • Wybrane do antologii fragmenty, od drugiego wieku naszej ery, poprzez Shelley, Poe, Verne'a po dwudziestowiecznego Herberta Wells'a są albo niestrawnie złe, albo zupełnie niereprezentatywne. Autorskie komentarze zniechęcają sztywnością i zwyczajną nudą. • Strata czasu.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo