Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
karoleczyca
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    karoleczyca
    Nie dalam rady skończyć. Niestety w porównaniu do "milosc w czasach wojny" przewidywalna, a momdntsmi trywialna. Ale to tylko moje zdanie :)
  • [awatar]
    karoleczyca
    Wow! Ta książka totalnie mnie wciągnęła. Nie mogłam się od niej oderwać! Wiarygodne postacie, sprawne, trzymające w napięciu manewry autorki pomiedzy przeszłością a tera­źnie­jszo­ścią­. Dużo (ale nie ZA dużo) płomiennej namiętnosci. Istotne wprowadzenie w tło historyczne. Piękna sceneria międzywojennych Kresów. Nawiązanie do Ukraińców - ważne współcześnie, bo losy naszych narodów ponownie się splatają. Minusy - autorka sama przyznaje, że nie jest historyczką i może jej brakować obiektywizmu; niepotrzebne (moim zdaniem) brutalne opisy. Mimo to ksiązka zdecydiwanie warta polecenia, choć to lektura raczej wakacyjna niz taka o której pamięta sie na lata.
  • [awatar]
    karoleczyca
    Świetba, bardzo cenna i poruszająca ksiązka. Przypomina o tym co w życiu ważne. • Jedyny minus - na początku trudno mi bylo połapać się z postaciami.
  • [awatar]
    karoleczyca
    Przewidywalna, ale mimo to wciągająca. Proste słownictwo, fabuła. Tematyka trudna. Niestety, całość raczej nie w moim stylu. Książka ckliwa i mało realistyczna. Wiele scen i wątków przerysowanych do granicy z groteską.
  • [awatar]
    karoleczyca
    Estetyczna szata graficzna, piekne zdjęcia. Nazwy rozdziałów od poszczególnych części ciała. Ciekawe fakty z życia słynnej aktorki PRLu. Nietypowa biografia. Polecam.
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo