Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
jeany
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    jeany
    Tom w moim odczuciu lepszy niż poprzednia część. • W 4/5 opowieść przedstawiona jest z pkt widzenia Zofii - jej troski i radości rodzinne, relacja z mężem, ale też czuć lekki powiew historii, czyli zmagania z systemem. Koniec książki stanowi pamiętnik Kasi - jej miłość do Janusza, zmagania z maturą i systemem. • Książkę czyta się szybko. • Ocena subiektywna • Daje 3 gwiazdki, bo jakoś nie przemawia do mnie seria. Tom 3 jest lepszy od 2. Jednak wciąż nie jest dobra. Znam lepsze serie obyczajowe, szczególnie osadzone w latach 40-80 zeszłego wieku.
  • [awatar]
    jeany
    "Papierowy mag", to pierwszy tom serii. Bohaterów zasadniczo jest kilku, przy czym głównym jest papier i Ceony, która pomimo że była najlepszą i najzdolniejszą uczennicą w szkole, została przydzielona na praktyki do gildii papierowej, a nie tak jak chciała do wytapiaczy lub składaczy. Jest z początku bardzo nieszczęśliwa, ale odkrywa, że tak niepozorny materiał jak papier może mieć i ma też w sobie moc. Pod bacznym okiem mistrza Emeryego uczy się precyzji składania zaklęć papierowych. W trakcie pobytu na praktykach, jej mistrz zostaje zaatakowany i Ceony podejmuje decyzje o uratowaniu serca Emeryego. Wraz z rozwojem sytuacji okazuje się, że oprócz ratowania serca mistrza, musi też uratować samą siebie. • Opowieść ta bardzo kojarzy mi się z "Alicją w krainie czarów", ale jest dość brutalna, krwawa i za bardzo mroczna, by móc polecić młodszej młodzieży. Dla czytelnika dorosłego może wydawać się zbyt infantylna, banalna. Pomimo że akcja prężnie, dynamicznie się rozwija, nie ma niestety zgłębienia postaci i motywów ich działań. Świat dość pobieżnie zarysowany, a wątek miłosny który się pojawia, niestety płytki, nieco lukierkowy i odrealniony. Ale by nie zniechęcać, dodam, że kolejna cześć znacznie lepsza.
  • [awatar]
    jeany
    To druga cześć z cyklu "Kwiat paproci". • Podobnie jak w pierwszej części ("Szeptucha"), mnóstwo tu rusałek, strzyg, jest i wąpierz i inne legendarne i mityczne stworzenia związane z wierzeniami słowiańskimi. W tym tomie jest znacznie więcej "retrospekcji" z życia Mieszka, dzięki czemu poznajemy lepiej bohatera oraz czytelnik poznaje motywy, źródła pewnych zachowań i działań. • Główny motyw "kręci" się koło tytułowej nocy i odnalezieniu przez Gosię kwiatu paproci, a także dylematu, kto ma otrzymać ten legendarny, o cudownej mocy i sile kwiat. • Książka, podobnie jak pierwsza cześć cyklu, bardzo wciąga, dobrze się ją czyta. Napisana z humorem i szczególnie polecam serię osobom lubiącym elementy fantastyczne, mity słowiańskie.
  • [awatar]
    jeany
    "Szklany mag", to drugi tom serii. Podobnie jak w pierwszym tomie, główną bohaterka jest Ceony, która jest praktykantką w papierowej gildii. Tym razem akcja książki skupia się na ratowaniu Ceony, którą poszukują Grath i Saraj - czarne charaktery, współmagowie Liry (byłej żony Emeryego). • Ten tom zdecydowanie lepszy od pierwszego, bohaterowie, zdarzenia, motywacje bardziej zarysowane, akcja dynamiczna, wciągająca. W tej części wyraźnie widać cechy i atuty gildii papierowej, szklanej czy wytapiaczy. Pojawiają się czary, ludzkie reakcje, emocje, przyjaźnie. Również wątek miłosny bardzo subtelnie rozwijany i nie razi tak jak w pierwszej części. • Książka zdecydowanie jako młodzieżową.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo