Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Iska

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"
Wolter

Najnowsze recenzje
1
...
100 101 102
...
116
  • [awatar]
    Iska
    Jak na polski film historyczno-szpiegowski muszę przyznać, że jest nawet niezły. Przedstawia on losy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który pod pseudonimem Jack Strong pracował jako szpieg dla amerykańskiego wywiadu. Współpracując z CIA zyskał wiele, ale też jeszcze więcej stracił - stracił tych co kochał. Mimo wszystko częściowo dzięki jego skutecznej działalności wywiadowczej nie doszło do wybuchy III Wojny Światowej. Dobrze zekranizowany kawałek polskiej historii.Polecam.
  • [awatar]
    Iska
    Zachwycona krótkim wpisem z okładki z miłą chęcią sięgnęłam po powieść Timura Vermera "On wrócił". Głównym jej bohaterem jest oczywiście nazista Adolf Hitler we własnej osobie, który dzięki nioczekiwanemu zbiegowi okoliczności budzi się na ławce w berlińskim parku w czasach nam współczesnych. Jest rok 2011, nie ma doskonale znanej mu wojennej rzeczywistości, ani Trzeciej Rzeszy, Wermachtu, SS i... Żydów rzecz jasna w Niemczech też niewiele. I cóż tu teraz począć? Hitler jednak dość szybko odnajduje się w XXI wieku. Zafascynowany nowymi technologiami postanawia je wykorzystać w kontynuowaniu swej akcji propagandowej w celu zachowania czystości rasy niemieckiej... Nie powiem ciekawa jest fabuła tej książki i pomysł. O ile na początku niewątpliwie bawi czytelnika to jej dalsza część może nieco przerazić... Fikcja literacka fikcją, ale w powieściowych realiach Hitler mimo wszystko znów zdołał zaskarbić sobie ideologicznych zwolenników. Może nie w sposób dosłowny... Ta karykatura Hitlera i zawarty w powieści czarny humor dotyczący jego nazistowskich poglądów momentami może zmrozić krew w żyłach. Dobrze, że to się nie może wydarzyć naprawdę. Wstrząsająco-zabawna historia z elementami biografii Adolfa. Polecam.
  • [awatar]
    Iska
    Książka, która ma przybliżyć dziecku temat śmierci. Hmmm... W interesujący sposób napisana, ponieważ stanowi swoisty dialog. Wykorzystane zostały w niej często zadawane przez dzieci w tej kwestii pytania, ale odpowiedzi na nie mimo wszystko pozostawiają wiele do życzenia. Będąc bardzo dociekliwym dzieckiem byłabym nieu­saty­sfak­cjon­owana tego typu odpowiedziami. No cóż pomysł był dobry, ale mało dopracowany... Może ktoś kiedyś postanowi go wykorzystać w lepszy sposób?
  • [awatar]
    Iska
    "Kryminalistka" to pierwsza książka Jodełki, po którą sięgnęłam. Jak się okazuje był do wybór doskonały. Rewelacyjnie skonstruowana powieść. Świetnie zarysowani bohaterowie, w ciekawy sposób poprowadzona intryga, nadzwyczajnie wartka akcja i zaskakujący finał. Strony same przelatują przez palce, co sprawia że bardzo trudno jest się od mniej oderwać. Myślę, że z tego gatunku jest jedną z ciekawszych polskich pozycji. Moim zdaniem fenomenalna pod wieloma względami. Polecam bo naprawdę warto.
  • [awatar]
    Iska
    Niezwykle prawdziwa, nad wyraz szczera i bolesna prawda o długotrwałych przyjaźniach. Wiedza Schmitta na temat relacji międzyludzkich coraz bardziej mnie urzeka i fascynuje. "Zazdrośnice" to opowieść o przyjaźni, niespełnionej miłości i rzecz jasna o zazdrości, a także zdradzie oraz śmierci. To po części także nowoczesna historia "Romea i Julii". Fascynujące ujęcie tematu zazdrości, który daje dużo do myślenia. Niesamowita... Gorąco polecam do kontemplacji.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
97
  • Sam w domu
    Olsson, Lotta
  • Szczęście ma smak poziomek
    Canal, Eulália
  • Hałastra
    Helfer, Monika
  • Światłoczułość
    Jarno, Jakub
  • Bobek
    Samsel, Zuzanna
  • Mleczarz
    Burns, Anna
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo