Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
hubert.tuszynski
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    hubert.tuszynski
    Rewelacyjna książka! • Pełna sarkazmu, humoru, czasem nawet drobnej wulgarności, ale pokazuje Irlandię okiem "przeciętnego Polaka" mieszkającego na Wyspie od 14 lat. • Dla mnie - jako pilota turystycznego i przewodnika po Irlandii - świetny materiał z ogromną ilością ciekawostek do przekazania turystom (których bardziej interesuje wysokość przeciętnego wynagrodzenia niż zawiłości historyczne). Świetny materiał też dla tych, co chcą oderwać się od cukierkowych przewodników i filmików o kraju. • Z wieloma z opisanymi w książce aspektami zgadzam się w 100%, bo sam będąc w Irlandii ze 20 razy doświadczyłem identycznych lub bardzo podobnych przygód i mam z Autorem takie samo zdanie (jak choćby np. dwa krany, jedzenie, współczesne osiedla, transport, znaki drogowe, przechodzenie na czerwonym, Garda, itp.). • Zdecydowanie książka natomiast nie jest dla tych, co pierwszy raz jadą na Wyspę, bo nie znając realiów życia mogą przyjąć wszystko dosłownie i zniechęcić się do wyjazdu. Myślę, że lepiej jest pojechać, przeczytać książkę, a potem wyjechać jeszcze raz i zweryfikować to co zostało w niej napisane z własnymi odczuciami i doświadczeniami. • Szczerze polecam!
  • [awatar]
    hubert.tuszynski
    Na kanwie opowieści o życiu rodziny patrycjuszy rzymskich, ich chrz­eści­jańs­kiej­ niewolnicy i germańskiego jeńca toczącej się w pierwszych latach po zburzeniu Świątyni jerozolimskiej w 70 roku n.e. w niezwykle zwięzły, ciepły i prosty sposób zostało przedstawione czym jest chrześcijaństwo. To książka, która zmienia (na lepsze) patrzenie na świat, daje do myślenia, a przede wszystkim pokazuje cel i daje nadzieję.
  • [awatar]
    hubert.tuszynski
    Historia miasta, państwa i jego mieszkańców ujęta w bardzo ciekawej formie wywiadów z Polakami od lat mieszkających w Portugalii. Przed wyjazdem do Lizbony warto zapoznać się z tą pozycją - bo zdecydowanie poszerza horyzonty.
  • [awatar]
    hubert.tuszynski
    Niezwykle wnikliwa analiza historyczna Portugalii. Szczegółowo opisane na przestrzeni dziejów aspekty historyczne, ekonomiczne oraz społeczne tego kraju. Dużą cześć książki poświęcona jest historii kolonii portugalskich. Opisywane dzieje Portugali kończą się na latach '70 XX w.
  • [awatar]
    hubert.tuszynski
    To nie jest przewodnik, ani książka historyczna czy reportaż. To opowieść. Opowieść o mieście, państwie i jego mieszkańcach. Autor - choć trzyma się chronologii wydarzeń - często bardziej zwraca uwagę na wydarzenie i jego konsekwencje w przyszłości, by po jakimś czasie powrócić do głównego nurtu i cofnąć się o kilkadziesiąt lat czy kilka wieków. Autor - dzięki temu, że nie jest Portugalczykiem spogląda na historię państwa w stonowany, chłodny i bezemocjonalny sposób. Co dodaje tej opowieści dużej dozy autentyczności.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo