Irlandia albo frytki z octem czyli Zielona Wyspa oczyma pewnego emigranta

Autor:
Marcin Szulc
Wydawca:
Wizard Media (2018-2023)
ISBN:
978-1-9998158-1-3, 978-83-960978-4-2
978-1-9998458-1-3
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
5.0

Hojnie okraszone humorem obserwacje życia w Irlandii, cięte komentarze i bezlitosne porównania do Polski dostarczą rozrywki i zmuszą do chwili refleksji nad niełatwym losem ludzi, którzy szukając lepszego życia setkami tysięcy opuścili Polskę po jej wejściu do Unii Europejskiej. Wyjechali, lecz czy znaleźli lepsze życie? Czy kiedyś wrócą? Książka, która rozbawi i wzruszy oraz pomoże tym, którzy wciąż są w Ojczyźnie podjąć decyzję czy wyjeżdżać.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Rewelacyjna książka! • Pełna sarkazmu, humoru, czasem nawet drobnej wulgarności, ale pokazuje Irlandię okiem "przeciętnego Polaka" mieszkającego na Wyspie od 14 lat. • Dla mnie - jako pilota turystycznego i przewodnika po Irlandii - świetny materiał z ogromną ilością ciekawostek do przekazania turystom (których bardziej interesuje wysokość przeciętnego wynagrodzenia niż zawiłości historyczne). Świetny materiał też dla tych, co chcą oderwać się od cukierkowych przewodników i filmików o kraju. • Z wieloma z opisanymi w książce aspektami zgadzam się w 100%, bo sam będąc w Irlandii ze 20 razy doświadczyłem identycznych lub bardzo podobnych przygód i mam z Autorem takie samo zdanie (jak choćby np. dwa krany, jedzenie, współczesne osiedla, transport, znaki drogowe, przechodzenie na czerwonym, Garda, itp.). • Zdecydowanie książka natomiast nie jest dla tych, co pierwszy raz jadą na Wyspę, bo nie znając realiów życia mogą przyjąć wszystko dosłownie i zniechęcić się do wyjazdu. Myślę, że lepiej jest pojechać, przeczytać książkę, a potem wyjechać jeszcze raz i zweryfikować to co zostało w niej napisane z własnymi odczuciami i doświadczeniami. • Szczerze polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo