Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
grzes555
Najnowsze recenzje
1 2 3
  • [awatar]
    grzes555
    Pierwsza część rewelacyjna, z ciekawą akcją, ciekawie psychologicznie zarysowanymi bohaterami i nies­podz­iewa­nymi­ zwrotami akcji. Druga część nie udźwignęła poziomu pierwszej. Bohaterowie płascy, miałcy, brak spójności z wątkami pojawiającymi się w pierwszej części, niepotrzebne wtrącenia i wątki. Akcja toczy się wprawdzie szybko, ale jest bardzo przewidywalna, a rozwiązania można już się domyślić po kilkudziesięciu stronach. Jedyne co u Szamałka jest niezmienne, to napięcie. Wysokie.
  • [awatar]
    grzes555
    Książka, jak sam opisywany Kraków, magiczna. Od początku czuć ten specyficzny galicyjski klimat.
  • [awatar]
    grzes555
    Książka bardzo słaba, napisana ciężkim, grafomańskim językiem. Bardzo męcząca. Cud, że zdołałem dotrzeć do 50 strony. Należało się "0", ale niestety nie ma takiej oceny.
  • [awatar]
    grzes555
    Ciekawe eseje o językach europejskich, nawet tych zupełnie nieznanych, pisane z dużą dawką dowcipu i lekkości. Pomiędzy wierszami przemycona jest spora dawka wiedzy lingwistycznej, która, nie wiadomo w jaki sposób, sama zagnieżdża się w głowie czytelnika. Polecam na długie wieczory.
  • [awatar]
    grzes555
    Książka przeciętna, choć ponadprzeciętna w swojej objętości. Początek dość wciągający, potem dłużyzny, niepotrzebne i nierozwiązane ostatecznie wątki, koniec sztampowy i nieco patetyczny. Historia, jak i powieść skrojona pod amerykańskiego czytelnika (wątki popkulturowe w większości są niezrozumiałe dla Polaków, tak jak i większość wątków politycznych), albo fana Kinga. Ja nie jestem ani jednym, ani drugim, stąd pod koniec historii bardzo już się nią nudziłem.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo