Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
bookmenka
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    bookmenka
    Autor w swej biograficznej opowieści zachwyca zmysłem obserwacji. Piękne i głębokie spojrzenie na emocje i lęki, śmiesznostki i wielkości ludzkiej natury. Długa droga do spełnienia marzeń i uchwycenie jej magicznych momentów. Życie bohatera pamiętników wpisane w wydarzenia historyczne, na kartach tej książki podane "z pierwszej ręki". Dziękuję Doktorze Munthe!
  • [awatar]
    bookmenka
    Michael Crummey jest moim ulubionym pisarzem a powieść "Sweetland" to literacki Mount Everest. • Proza życia bez makijażu. Czysta forma wyrazu o niezwykle mocnej sile rażenia. Literatura wyborna.
  • [awatar]
    bookmenka
    Guzel Jachina w swojej najnowszej powieści „Eszelon do Samarkandy”, rozgrywającej się sto lat temu w Związku Radzieckim, dotyka zbiorowej traumy i opisuje czasy, w których jednocześnie można być katem, ofiarą i zbawcą. W śladach przeszłości w toczącym się na kartach książki horrorze głodu, boleśnie dotykającym dzieci autorka przesyła nam pozytywne przesłanie o dobrej stronie człowieka pisząc o cudzie dobra i współczucia. Przeczytałam wszystkie książki przetłumaczone na j.polski. To moja najbardziej ulubiona pisarka.
  • [awatar]
    bookmenka
    Nowa książka Tomasza Michniewicza to jednocześnie niesamowita podróż przez różne losy, biegnące obok siebie przez czas oraz wnikliwe spojrzenie na rzeczywistość, w której przyszło żyć zarówno bohaterom, jak i każdemu z nas. Poruszają perypetie opisanych ludzi i poruszają chwile, w których pęka bańka iluzji – czasem żyjemy w niej, bo chcemy, a czasem nawet nie wiemy, że mamy inne wyjście. Tylko czy to nas usprawiedliwia? • I tak będziemy słyszeć chrobot długo po skończonej lekturze. Polecam
Niepożądane pozycje
  • 365 dni
    Lipińska, Blanka
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo