Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
bonifa
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    bonifa
    Jeśli ktoś czytał już książki Roberta Szmidta, nie będzie zaskoczony jego mistrzowskim piórem. Tym razem mistrz polskiej post apokalipsy zmierzył się z uniwersum Metro 2033 i przeniósł go we wrocławskie kanały. Niebanalna fabuła koreluje z obrzydliwym światem ponuklearnym. Według mnie jedna z lepszych książek tego uniwersum, jakie czytałem.
  • [awatar]
    bonifa
    Podobnie szalona część, jak poprzednia, ale jednak z zaskakującym zakończeniem. Polecam wszystkim fanom rocka, ale także wszystkim, którzy lubią powieści w krzywym zwierciadle.
  • [awatar]
    bonifa
    Oprócz Achaji, która mi nie przypadła do gustu, nie czytałem jeszcze złej książki pana Ziemiańskiego i tym razem też bez zmian. Wyśmienity kryminał z wątkami mistycznymi, pozostawiający coś w głowie czytelnika i zmuszający do przemyślenia treści. Gorąco polecam każdemu fanowi Ziemiańskiego, jak i czytelnikom kryminałów.
  • [awatar]
    bonifa
    Książka wpadła mi w ręce przez przypadek. Nie słyszałem ani o filmie, ani o jej popularności. Dzięki temu miałem obiektywny stosunek do niej. Bardzo nietypowa konstrukcja narratora i bardzo ciekawe ujęcie hitlerowskich Niemiec w połączeniu z życiem biednych ludzi, a w szczególności dzieci tamtych czasów. Jedyną wadą jest nadmiar nie pasujących do opisywanych czasów i do narratora metafor. Często zdaje się, że autor wciska je na siłę, czyniąc z siebie miejscami grafomana. Mogę jednakże śmiało polecić ją każdemu, kto lubi książki wymagające przemyślenia, nienaładowane efektami specjalnymi, seksem i przemocą, jak teraźniejsze filmy. Sam pewnie kiedyś sięgnę do filmu, ale patrząc na okładkę, która widnieje obok recenzji, mam coraz mniejszą do tego ochotę.
  • [awatar]
    bonifa
    Książka o komunizmie, napisana przed komunizmem. Świetne SF, mimo roku powstania 1920 nadal jest świeże i zaskakuje. Po przeczytaniu człowiek zastanawia się, czy większość wizji literackich i filmowych, związanych z totalitaryzmem komunistycznym, nie wywodzi się właśnie od Zamiatina. Rok 1984, czy Equilibrium, to skóry tejże książki. Gorąco polecam wszystkim.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo