Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
BaskaB

Czytam głównie literaturę faktu, wspomnienia, reportaże. Ale też powieści, niektóre nowości oraz jako ucieczkę od prozy życia - poezję.

Najnowsze recenzje
1
...
5 6 7 8 9
  • [awatar]
    BaskaB
    Poruszające zapiski wrażliwej i wyjątkowo empatycznej wolontariuszki pomagającej w hospicjum.
  • [awatar]
    BaskaB
    ABC tzw polskiego "szołbizu" krytycznie , subiektywnie ale w sumie dość łagodnie przedstawione przez autorkę. Prawdę powiedziawszy spodziewałam się większej złośliwości. A to całkiem wyważona pozycja.
  • [awatar]
    BaskaB
    Bardzo dobra relacja z pobytu i pracy autorki w Afganistanie. Bez upiększeń opisuje trudną i dramatyczną afgańską rzeczywistość, zmagania z codziennymi problemami i życiem w nędznych warunkach. Determinacja i sympatia autorki dla Afgańczyków pozwala jej wywalczyć uruchomienie szpitala w prowincji Wardak. • Dla mnie - Karla to postać godna podziwu i naśladowania.
  • [awatar]
    BaskaB
    Doskonała pozycja - świetne obserwacje życia w "idealnym" dla ludzi ustroju. Opisy brudnych, zaniedbanych, zrujnowanych miejsc (dawniej będących dumą i wizytówką carskiego Imperiumi) oraz niedożywionych, brudnych, nędznie odzianych i smutnych ludzi ukazują do czego prowadzi system totalitarny i dyktatorski. Porażające i jakże prawdziwe. A najciekawsze - tę podróż odbył autor w 1932 roku,a więc 15 lat od Rewolucji i powstania Państwa Rad.
  • [awatar]
    BaskaB
    Bardzo interesujący temat książki; niestety mimo że nie jestem historykiem znalazłam w niej sporo błędów. Najbardziej rzucający się w oczy:"Zmarła w latach sied­emdz­iesi­ątyc­h (mowa o Timoszy - synowej Gorkiego), prawie w tym samym czasie co jej teść Maksym Gorki". Tymczasem M.Gorki zmarł...w 1936 roku. I takich "perełek" odkryłam całkiem sporo. Mocno mnie to zniesmaczyło i zniechęciło do Autorki. Od książek odwołujących się do p r a w d z i w y c h postaci i ich życiorysów wymagam przede wszystkim r z e t e l n o ś c i.
W trakcie czytania
  • Sprawiedliwi zdrajcy
    Szabłowski, Witold
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo