Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
ankulka

Czy jest coś wspanialszego niż podążanie nieznanym szlakiem, który nie wiadomo dokąd Cię zaprowadzi?

Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    ankulka
    Książka, jak na bestseller jest bardzo kiepsko napisana, całkowicie bez polotu. Jest to czasami mocno irytujące, gdyż wydawałoby się, że nawet uczniowie podstawówki czasami lepiej umieją wyrażać emocje. "Biała Masajka" jest jednak na tyle wciągającą historią, że można przymknąć oko na brak finezji językowej - przecież jest ona oparta na faktach i to w dodatku nieraz bardzo wstrząsających. Od początku podziwiamy główną bohaterkę Corinne za jej wytrwałość, determinację oraz hart ducha - to właśnie pociąga nas w tej historii najbardziej.
  • [awatar]
    ankulka
    Przesympatyczna książka, którą czyta się łatwo i przyjemnie, jednak w jej treści sprytnie przemycone są trudne pytania dotyczące różnych dziedzin życia: związki, relacje rodzinne, praca, ideały, marzenia, plany na przyszłość... "Ałtorka" tylko na pozór jest nieco infantylna. Można ją porównać do Kubusia Puchatka - pomimo bardzo małego rozumku nieraz skłaniał nas do refleksji - tak samo jest z "Ałtorką". Polecam :)
W trakcie czytania
  • Polka
    Gretkowska, Manuela
Moszczenica OKiB
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo