Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Anicka
Najnowsze recenzje
1 2
  • [awatar]
    Anicka
    Zbiór reportaży opisujący jedne z ciekawszych spraw, jakie trafiły przed oblicze sądu PRL. Ciekawy z dwóch powodów: po pierwsze bardzo dobrze oddaje klimat PRL-u i mentalność ludzi bez oceniania, potępiania i częstej w dzisiejszych czasach bezrefleksyjnej pogardy dla tamtych czasów i ludzi; po drugie: prawie każdy reportaż zmusza do refleksji nad adekwatnością kary oraz losami ofiar i przestępców. Choć czytałam tę książkę bardziej w celach informacyjnych, to po lekturze pozostało mi głównie uczucie smutku i żalu. Nad losem człowieka.
  • [awatar]
    Anicka
    Moim zdaniem 'Nie ma' to książka nierówna. Niektóre reportaże bardzo wciągają, inne są wciśnięte jakby na siłę. Nie do końca widziałam w każdym z nich tytułowe 'nie ma'. Ogólnie, czyta się dobrze.
  • [awatar]
    Anicka
    Lubię książki Nessera, choć bardziej wczuwam się w serię o komisarzu Barbarottim. Lekturę tej pozycji psuje niewątpliwie opis od wydawcy, który ujawnia wydarzenia aż do połowy książki. Niemniej, książka wciąga i szybko się czyta. Do pociągu lub samolotu idealna.
  • [awatar]
    Anicka
    Analiza relacji między ludźmi, niewnosząca właściwie nic wartościowego do tego, co jest już powszechnie znane. Mnie znudziła już po pierwszych stronach.
  • [awatar]
    Anicka
    Opis noweli przez wydawcę jest beznadziejny. W żadnym miejscu narrator nie zadaje sobie pytania w tak bezpośredni sposób. Jest to lektura szkolna, która ma zmusić młodego czytelnika do interpretacji, zastanowienia, pokazać intencje przez czyny. Opis wydawcy zwalnia czytelnika z myślenia. Nowela piękna, warto po niej sięgnąć po 'Katarynkę'.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo