Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Muzeum Narodowego w Warszawie
[awatar]
Warszawa MNW
Rodzaj: Biblioteki muzealne
Telefon: (22) 621 10 31 wew. 299
Województwo: mazowieckie
Adres: Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
E-mail: biblioteka@mnw.art.pl

Poniedziałek – piątek w godz. 9.00–15.30

Biblioteka Muzeum Narodowego w Warszawie ma charakter naukowy. Gromadzi publikacje z zakresu historii i teorii sztuki, muzealnictwa, ochrony zabytków i konserwacji, archeologii, numizmatyki, historii, historii kultury oraz dziedzin pokrewnych.

Oprócz czasopism i monografii o wymienionej wyżej tematyce, na zbiory Biblioteki składają się również katalogi wystaw i zbiorów oraz jednodniówki, kalendarze, katalogi aukcyjne, sprawozdania i statuty organizacji artystyczno-kulturalnych, starodruki, zbiory kartograficzne.

Cyfrowe kopie zbiorów Biblioteki MNW dostępne są na stronach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej.

Lokalizacja
Gmach Główny MNW (Al. Jerozolimskie 3), wejście pierwszą bramą, 2. piętro.

Udostępnianie zbiorów
Odbywa się w Czytelni, która pełni także funkcję informatorium i wypożyczalni. Do dyspozycji Czytelników są: obszerny księgozbiór podręczny, katalogi zbiorów Biblioteki i Muzeum, bazy danych oraz bezprzewodowy internet (Wi-Fi).

Katalogi zbiorów Biblioteki

  • katalogi kartkowe alfabetyczne (czasopism, jednodniówek, kalendarzy książek i statutów);
  • katalog kartkowy rzeczowy książek (z wyodrębnionymi monografiami artystów oraz katalogami wystaw i zbiorów).
  • katalog komputerowy (dostępny także online).

Katalogi zbiorów Muzeum

  • MONA – podstawowe dane około połowy obiektów z kolekcji Muzeum (częściowo ze zdjęciami).
  • Cyfrowe Archiwum Działu Dokumentacji Wizualnej – skany i fotografie obiektów ze zbiorów MNW (w tym objęte prawami autorskimi tj. nieudostępniane w Cyfrowym MNW).

Licencjonowane bazy danych

  • JSTOR – baza dokumentów pełnotekstowych (głównie czasopism) z dziedziny historii i sztuki (Museum Collection obejmująca kolekcje tematyczne: Arts & Sciences I-XI, Life Sciences, 19th Century British Pamphlets).
  • ArtPrice – multikatalog światowych i polskich domów aukcyjnych, zawierający ceny i wizerunki licytowanych obiektów.
  • Artinfo.pl – archiwum notowań z polskiego rynku aukcyjnego oraz zagranicznych aukcji sztuki polskiej od 2000 r.

Wypożyczenia
Realizowane są wyłącznie na podstawie rewersu międ­zybi­blio­tecz­nego, od instytucji spoza Warszawy przyjmowane są również zamówienia drogą e-mailową na adres: biblioteka@mnw.art.pl.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo