Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Ligonia w Świętochłowicach
[awatar]
Świętochłowice MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 32 245 52 10
Województwo: śląskie
Adres: Plebiscytowa 3
41-600 Świętochłowice
E-mail: mbp.swietochlowice@gmail.com

Biblioteka Centralna:
poniedziałek, środa, piątek: 11.00 - 19.00;
wtorek, czwartek: 8.00 - 15.00;
druga sobota w miesiącu: 8.00 - 15.00.

Filia nr 1:
poniedziałek, środa, piątek: 11.00 - 19.00;
wtorek, czwartek: 8.00 - 15.00;
druga sobota w miesiącu: 8.00 - 15.00.

Filia nr 2:
poniedziałek, środa, piątek: 11.00 - 19.00;
wtorek, czwartek: 8.00 - 15.00;
druga sobota w miesiącu: 8.00 - 15.00.

Filia nr 4:
poniedziałek, środa, piątek: 9.00 - 17.00;
wtorek: 8.00 - 15.00

Filia nr 5:
poniedziałek, środa, piątek: 9.00 - 17.00.

Filia nr 6:
poniedziałek, środa, piątek: 10.00 - 18.00;
wtorek, czwartek: 8.00 - 15.00.

Biblioteka w swoich zbiorach posiada 131 765 woluminów (stan na 31.12.2018 r.). W skład księgozbioru wchodzi literatura piękna dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, literatura popu­larn­onau­kowa­, w tym wydawnictwa o charakterze informacyjnym (słowniki i encyklopedie). Filie 1 i 2 w swoich zbiorach posiadają również literaturę obcojęzyczną (angielską, niemiecką), Biblioteka Centralna dodatkowo literaturę w językach angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i francuskim. Od niedawna Biblioteka gromadzi także audiobooki. Czytelnicy mogą na miejscu skorzystać z prenumerowanych przez Bibliotekę czasopism w formie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Oprócz tradycyjnych form pracy Biblioteka prowadzi szeroką działalność kulturalną organizując : spotkania autorskie,koncerty , wykłady, prelekcje, konkursy, kiermasze książek, projekcje filmowe, przedstawienia.

Cyklicznie realizowane są m.in. takie przedsięwzięcia, jak: Wystawa Zwierząt Hodowanych przez Czytelników, Amnestia w Bibliotece, Bookcrossing, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Kabareton Biblioteczny, Odjazdowy Bibliotekarz, Ferie Zimowe w Bibliotece. Organizowane są różnego rodzaju konkursy, gry, zabawy, wystawy, przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży. Prężnie działa Klub Gier Planszowych PIONEK. W ramach salonu literacko - muzycznego MBP proponuje spotkania z artystami.

Od wielu lat prowadzone są zajęcia dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h: Filia nr 2 w Chropaczowie współpracuje z Grupą Terapeutyczno-Zajęciową; w Bibliotece Centralnej prowadzone są spotkania z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Odwiedzają ją również członkowie miejskiego koła Polskiego Związku Niewidomych – w ramach cyklu muzyczno-poetyckich spotkań.

Dla seniorów Biblioteka proponuje m. in. spotkania z cyklu Radosna Jesień Życia oraz spotkania w Klubie Dobrego Słowa.

Od 2000 roku prężnie działa Stowarzyszenie Przyjaciół MBP w Świę­toch­łowi­cach­, które wspiera bibliotekę m.in. poprzez zakup nowości wydawniczych, prenumeraty oraz organizację imprez. Członkiem Stowarzyszenia może zostać każdy czytelnik.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
ewa.sapich
witold.wojdyla
wierzbicki.zbigniew
karolina.rozycka89
d.ludwiczak62
ewelinag
lasak_b
beowulf.anna
aniapaczula
szewcol
mikusia1210
ewaswierczyna
sysunia90
isia114
makszuza
myszkam1970
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo