Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Najnowsze recenzje
1
...
8 9 10
...
50
  • [awatar]
    Opole MBP
    Cytując Macieja Siembiedę jest to „piękna i ważna książka”. Maria Paszyńska oddaje głos bohaterkom, które zbyt długo pozostawały w cieniu historii. Jej książka to nie tylko literackie arcydzieło, ale także niezwykle istotny dokument o roli kobiet w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. Autorka z ogromną wrażliwością i dokładnością historyczną przedstawia losy bohaterek, pokazując, jak wielką rolę odegrały w walce o niepodległą Polskę. To opowieść o odwadze, poświęceniu i solidarności w obliczu niew­yobr­ażal­nych­ trudności. Paszyńska nie tylko ożywia postacie, które zasługują na pamięć, ale także składa hołd wszystkim kobietom, które brały udział w walce o wolność.
  • [awatar]
    Opole MBP
    "Pino" to poruszająca opowieść osadzona w dystopijnym świecie przyszłości. Historia opowiada o samotności, ludzkich uczuciach i znaczeniu więzi międzyludzkich w świecie, gdzie technologia zdaje się dominować nad czło­wiec­zeńs­twem­. To manga skierowana przede wszystkim do dojrzałych czytelników, którzy cenią sobie opowieści o głębszym przekazie i nie boją się trudnych tematów. Manga z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zainteresowanym filozoficznym podejściem do tematów technologii i człowieczeństwa.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Pozycja obowiązkowa dla fanów true crime i psyc­holo­gicz­nych­ thrillerów. Wciąga czytelnika w skomplikowane życie głównego bohatera, Adama Szulca, oraz jego relacje z kobietami. Autorka rzetelnie opisuje nie tylko samą historię morderstwa, ale także kontekst społeczny i polityczny Polski lat PRL-u, co dodaje narracji głębi i autentyczności. Książka skupia się na mrocznych aspektach ludzkiej psychiki i relacji międzyludzkich, co czyni ją niezwykle absorbującą lekturą dla miłośników prawdziwych kryminałów.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Książka "Festiwal" autorstwa Jacka Świdzińskiego to fascynujący komiks, który przenosi czytelnika do Warszawy roku 1955, podczas V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Jest to czas, gdy Polska stara się ukazać swoją przewagę nad kapi­tali­styc­znym­ Zachodem poprzez organizację imprezy o znaczeniu międzynarodowym. Opis kontekstu społecznego oraz wrażliwość na ludzkie marzenia i codzienne sprawy sprawiają, że książka nie tylko wciąga czytelnika, ale także pobudza do refleksji. Dialogi i obrazy w komiksie tworzą autentyczną atmosferę czasów PRL-u, a miejsce akcji, jak męski salon fryzjerski, dodaje unikalnego klimatu opowieści.
  • [awatar]
    Opole MBP
    "Franciszek Pieczka. Portret intymny" autorstwa Katarzyny Stoparczyk, to niezwykła podróż przez życie tego wybitnego aktora. Choć większość kojarzy go z niezapomnianymi rolami filmowymi, ta książka odsłania zupełnie nowe oblicze pana Franciszka - prywatnego człowieka o wyjątkowo prostych, ale trwałych wartościach. Książka wzbogacona jest anegdotami, historiami opowiadanymi przez samego Franciszka, jego bliskich i znajomych. Dowiadujemy się, jakim człowiekiem był "Franeczek", jak go nazywała żona, jak patrzył na świat oczami dziecka, zachwycając się pięknem otaczającego go świata i szanując każdego człowieka. To opowieść o wielkim aktorze i jeszcze większym człowieku, który swoją dobrocią, bezi­nter­esow­nośc­ią i miłością do życia potrafił wzruszyć serca wielu.
Ostatnio ocenione
  • koniec czerwonego człowieka
    Aleksijewicz, Swietłana
  • Dom tęsknot
    Adamczyk, Piotr
  • Kto ty jesteś
    Szczepkowska, Joanna
  • Córka rabina
    Mann, Reva
smarcelaczok
t.romaniak
annajczerniak
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo