Mary Jane

Autor:
Jessica Anya Blau
Tłumacz:
Dorota Stadnik
Wydawcy:
Wydawnictwo WAB (2024)
Grupa Wydawnicza Foksal
Wydane w seriach:
Neony
ISBN:
978-83-8319-823-1
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza

Opowieść o odkrywaniu własnej tożsamości w rockandrollowych latach 70. Świat czternastoletniej Mary Jane składa się głównie z pomocy matce w prowadzeniu wzorowego gospodarstwa domowego i śpiewaniu w kościelnym chórze. Jej największą rozrywką jest słuchanie piosenek z broadwayowskich musicali. Wszystko stanie na głowie, gdy zacznie wakacyjną pracę jako niania w sąsiedztwie. Spodziewana szacowna praca w szacownym domu okazuje się wejściem w całkiem nową rzeczywistość: liberalnego podejścia do seksu, dragów i rock and rolla. Obracając się w dwóch światach – tym uporządkowanym, w którym żyje od urodzenia, i tym nowym, dotąd całkiem nieznanym – stopniowo odkrywa, czego tak naprawdę chce od życia.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Życie Mary Jane należało do tych poukładanych i toczyło się według ustalonego schematu. Jedynaczka, wychowywana w konserwatywnym domu w latach 70-tych, spędzała czas ucząc się od matki jak zostać przykładną żoną – gotować i sprzątać. Jedyną rozrywką nastolatki było śpiewanie w kościelnym chórze. Nic nie wskazywało na to, że nadchodzące wakacje będą punktem zwrotnym w jej życiu. Praca opiekunki dla pięcioletniej dziewczynki z sąsiedztwa, kiedy reszta przyjaciół bawiła się w najlepsze na wakacyjnym obozie, nie napawała optymizmem. Mary Jane trafia do domu hippisów, gdzie nie obowiązują żadne reguły, kobieta nie gotuje i nie sprząta, gdzie swobodnie mówi się o wszystkim i nic nie jest tematem tabu. Te kilka tygodni odmieni jej życie i pozwoli odkryć zupełnie nowy świat oraz dowiedzieć się, co tak naprawdę liczy się w życiu.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo