Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Najnowsze recenzje
1
...
6 7 8
...
50
  • [awatar]
    Opole MBP
    „Jezus umarł w Polsce” to zbiór rozmów z osobami, które są lub były w jakiś sposób zaangażowane w działania na granicy. Zdecydowana większość to ci, którzy próbowali pomóc uchodźcom, ale znajdziecie tam również opowieści dwóch strażników granicznych. „Jezus umarł w Polsce” to świadectwo zwykłych ludzi, którzy próbują zmierzyć się z kryzysem humanitarnym zgodnie z własnym sumieniem. Bez wątpienia jest to książka ważna, poruszająca i po prostu potrzebna.
  • [awatar]
    Opole MBP
    „Kroniki beskidzkie i światowe” Andrzeja Stasiuka, to zbiór 76 felietonów publikowanych w latach 2013-2018 w „Tygodniku Powszechnym”. I jak to u Stasiuka bywa, jego prozy mniejsze i większe krążą wokół widoków, dali, przyrody, ale i spraw bieżących. Być może, to najbardziej polemiczna i doraźna książka Stasiuka, w której sporo mówi się o dzisiejszej Polsce i jej rozmaitych bolączkach. Autor przygląda się obyczajom i wyznaje: „Ponieważ lubię patrzeć na swój kraj. Ponieważ lubię patrzeć, jak nieznajome niepostrzeżenie zmienia się w nieznane”. A jedyny cel podróży, to wypełnianie pamięci, by mieć coś na potem.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Max Cegielski dał się już poznać czytelnikom zarówno jako twórca literatury faktu, jak i fikcji, lecz jego nowa książka nie jest gatunkowo oczywista. Narrację zsyn­chro­nizo­wano­ z rytmem przemyśleń autora: przywołuje on asocjacje z kultowym dziełem Conrada i jego biografią i mierzy się wielopoziomowo z własną świadomością i Historią. Cegielski podejmuje się zadania niełatwego, lecz obowiązkowego nie tylko dla niego, ale i dla wszystkich uznających się obecnie za humanistów. Lektura inspiruje do uporządkowania własnej postawy wobec trudnych moralnych zagadnień. Przekonuje, że podróż w stronę własnego cienia może okazać się lekcją przetrwania i odwagi.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Czas szkoły średniej to dla wielu osób ciągła walka o dobre oceny, dodatkowe zajęcia, korepetycje, stres związany z egzaminami i pierwsze związki. Dla nastoletniej Mallory każdy dzień wśród rówieśników to istna szkoła przetrwania. Dziewczyna czuje się jak odludek. Wraz ze swoimi najbliższymi przyjaciółmi zalicza się do szkolnej grupy outsiderów i musi mierzyć się z ciągłymi docinkami szkolnej gwiazdy i jej świty. Na domiar złego, wbrew swojej woli Mallory zostaje zmuszona do organizacji Zimowego Balu. Towarzyszyć jej będzie działający jej na nerwy chłopak-Elliot. Jak przełamać wzajemną niechęć? I czy to prawda, że od nienawiści do miłości jeden krok?
  • [awatar]
    Opole MBP
    Próbując określić, co stanowi temat omawianej książki, można się pokusić o stwierdzenie, że to historia pewnej znajomości, która przerodziła się w coś więcej – w przyjaźń. Ta, jak wiadomo, nie przydarza się każdemu. Kryniccy jednak doświadczyli od losu tego daru, co więcej, zechcieli się nim podzielić z czytelnikami – „podając dalej niebotyczne pismo obłoków”. I tu dochodzimy do prymarnego aspektu publikacji, czyli do jej warstwy wizualnej, na którą składają się faksymilia i reprodukcje tytułowych listów, karteczek i wyklejanek autorstwa Szymborskiej. Te bowiem, w prywatnej mitologii poetki, jawiły się jako fizyczny nośnik pięknej – wręcz poetyckiej – więzi, zaistniałej między autorką „Wołania do Yeti” a rodziną Krynickich.
Ostatnio ocenione
  • koniec czerwonego człowieka
    Aleksijewicz, Swietłana
  • Dom tęsknot
    Adamczyk, Piotr
  • Kto ty jesteś
    Szczepkowska, Joanna
  • Córka rabina
    Mann, Reva
smarcelaczok
t.romaniak
annajczerniak
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo