Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Najnowsze recenzje
1
...
9 10 11
...
14
  • [awatar]
    Olesno GBP
    „Odwaga jest niczym innym jak strachem, którego się nie okazuje”, Sergio Leone • Jak wygląda życie z korespondentem wojennym, nieustannie narażającym swoje życie? Czy to tylko ciągły strach i czekanie na szczęśliwy powrót z kolejnych wypraw na front? Jaką cenę płacą codziennie bliscy i rodzina ludzi, których zawód to balansowanie na krawędzi śmierci? • Grażyna Jagielska, żona byłego korespondenta wojennego Wojciecha Jagielskiego, dokładnie poznała takie życie. Książka pt. „Miłość z kamienia” to swoiste rozliczenie z bardzo trudnym etapem małżeństwa Jagielskich. • Podczas gdy dla Wojciecha każdy wyjazd na front był niczym kolejna dawka silnie uzależniającego narkotyku, dla Grażyny był to następny krok w stronę depresji. Każda opowieść męża o wydarzeniach, których był świadkiem, przeradzała się w umyśle autorki w koszmar bezwzględnie zatruwający codzienność. Dla korespondenta wojennego opowiedzenie i głośne nazwanie wszystkich strasznych obrazów było pewnego rodzaju terapią i oczyszczeniem. Tymczasem dla jego żony te historie stawały się trudnym do udźwignięcia ciężarem. Pisarka wyznaje, że pomimo usilnych prób zrozumienia pasji męża, nie była w stanie pozbyć się jednej natrętnej myśli – mąż prędzej czy później zginie. Oczekiwanie na powrót ukochanego mężczyzny zmieniło się w oczekiwanie na telefon informujący o jego śmierci. Ciągły stres i nawarstwiające się lęki w końcu doprowadzają autorkę do skrajnego wyczerpania psychicznego. Diagnoza – syndrom stresu bojowego. I tak, kobieta, która nie walczyła na wojnie, nigdy nie trzymała w ręku karabinu, trafia do kliniki stresu bojowego, gdzie rozpaczliwie próbuje zapomnieć o śmierci. • Wstrząsające przeżycia, drastyczne wspomnienia i zabójcze nieb­ezpi­ecze­ństw­o, sprawiają, że Jagielscy potrzebują siebie nawzajem jak powietrza, a ich miłość staje się coraz trwalsza. To właśnie miłość z kamienia…
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Główna bohaterka – pani Eustaszyna – przedwojenna „ahystokhatka”, to postać pełna życia i energii, którym najważniejszym życiowym celem jest… organizowanie życia najbliższych osób, zwłaszcza męża, jego bratanicy i jej mężczyzn. Pani Eustaszyna reorganizuje i zaprowadza porządek w polskiej służbie zdrowia, regularnie przeprowadza generalne rewolucje domowe i przemeblowuje świat. Loty samolotem, obrót nier­ucho­mośc­iami­ czy napisanie książki nie stanowią dla niej najmniejszego problemu. • Chyba w każdej rodzinie można znaleźć taką właśnie Panią Eustaszynę – ciocię, babcię lub teściową, która za wszelką cenę próbuje sprawić, żeby wszystko wokół niej odbywało się według szczegółowo zaplanowanego przez nią scenariusza. Sytuacje opisane w książce mogą zdarzać się więc w każdym polskim domu, ale mimo wszystko należy traktować je z przymrużeniem oka, bo zostały napisane po to, by „rozbawić i nieco rozjaśnić szare dni”.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Dostępne w Internecie recenzje książki Danuty Grechuty i Jakuba Barana pt. „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty” zapowiadają, że jest to niezwykle ciepły, zabawny, pełen miłości i wzruszeń, a jednocześnie niepozbawiony dystansu do przeszłości opis życia i twórczości Marka Grechuty – artysty i męża. Lektura książki dostarcza jednak całkowicie odwrotnych informacji. Bardzo ciężko dopatrzeć się w tej historii ciepłych uczuć, miłości czy tęsknoty. Niewiele jest też humoru czy nostalgicznych wzruszeń. Opowieść żony nieżyjącego już muzyka przedstawia nam jego postać w sposób nadmiernie egzaltowany i dziwnie wyniosły. Język, którym posługuje się w książce pani Grechuta jest sztuczny i pełen denerwujących manieryzmów. Marek Grechuta nie jest w tej opowieści po prostu Markiem czy mężem – jest Panem Markiem, Panem Grechutą albo Panem Mężem. Ponadto wbrew obietnicom wydawcy, biografia nie jest wzbogacona obszernym materiałem zdjęciowym z prywatnych zbiorów państwa Grechutów. Nie brakuje w niej natomiast zdjęć nieciekawych i często powtarzających się. • Znany i szanowany artysta przedstawiony został z niezaprzeczalną ironią i wyższością wobec czytelnika. Ciekawe szczegóły z prywatnego życia Marka Grechuty straciły niestety swoją wartość. Jeśli zamiarem pani Grechuty było udowodnienie jej przynależności do środowiska artystycznego, cel ten został w pełni osiągnięty. Szkoda tylko, że ucierpiała na tym tak długo oczekiwana i świetnie zapowiadająca się biografia…
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Książka jest niezwykle oryginalnym sposobem przedstawienia starości i wszelkich jej uroków. To nie tylko opis codziennych smutków i radości ludzi po sześćdziesiątce, ale również pełna ciepła, optymizmu, humoru i wzruszeń opowieść o tym, jak żyć w zgodzie z samym sobą i przemijającym czasem.
  • [awatar]
    Olesno GBP
    Tajemnice, od lat skrywane sekrety, ciemne zaułki pięknej Wenecji, mroczne legendy i rodzinna klątwa – tego z pewnością nie brakuje w omawianej książce.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
43
  • Pacjentka
    Michaelides, Alex
  • Klinika śmierci
    Coben, Harlan
  • Nie mów nikomu
    Coben, Harlan
  • Najczarniejszy strach
    Coben, Harlan
  • Zachowaj spokój
    Coben, Harlan
  • Nigdy i na zawsze
    Brashares, Ann
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo