Marek:

Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty

Inne tytuły:
Danuty Grechuty opowieść o Marku Grechucie
Autorzy:
Danuta Grechuta
Jakub Baran
Wydawca:
Widnokres Agencja Artystyczna (2012)
ISBN:
978-83-63764-41-8, 978-83-933988-1-2
Autotagi:
biografie
druk
Więcej informacji...
3.0

Wywiad - rzeka z Danutą Grechutą, która wspomina męża - Marka Grechutę. Ich wspólne życie trwało 36 lat, z czego większa część przypadła na czasy Polski Ludowej. W książce znajdziemy również opis czasów współczesnych oraz wspomnienia o ważnych dla państwa Grechutów osobach. Do tego wiele anegdot i ciekawostek z życia zawodowego i prywatnego. Niewątpliwą atrakcję stanowi duża liczba nigdy niepublikowanych zdjęć oraz dokumentów. Wywiad przeprowadził Jakub Baran.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dostępne w Internecie recenzje książki Danuty Grechuty i Jakuba Barana pt. „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty” zapowiadają, że jest to niezwykle ciepły, zabawny, pełen miłości i wzruszeń, a jednocześnie niepozbawiony dystansu do przeszłości opis życia i twórczości Marka Grechuty – artysty i męża. Lektura książki dostarcza jednak całkowicie odwrotnych informacji. Bardzo ciężko dopatrzeć się w tej historii ciepłych uczuć, miłości czy tęsknoty. Niewiele jest też humoru czy nostalgicznych wzruszeń. Opowieść żony nieżyjącego już muzyka przedstawia nam jego postać w sposób nadmiernie egzaltowany i dziwnie wyniosły. Język, którym posługuje się w książce pani Grechuta jest sztuczny i pełen denerwujących manieryzmów. Marek Grechuta nie jest w tej opowieści po prostu Markiem czy mężem – jest Panem Markiem, Panem Grechutą albo Panem Mężem. Ponadto wbrew obietnicom wydawcy, biografia nie jest wzbogacona obszernym materiałem zdjęciowym z prywatnych zbiorów państwa Grechutów. Nie brakuje w niej natomiast zdjęć nieciekawych i często powtarzających się. • Znany i szanowany artysta przedstawiony został z niezaprzeczalną ironią i wyższością wobec czytelnika. Ciekawe szczegóły z prywatnego życia Marka Grechuty straciły niestety swoją wartość. Jeśli zamiarem pani Grechuty było udowodnienie jej przynależności do środowiska artystycznego, cel ten został w pełni osiągnięty. Szkoda tylko, że ucierpiała na tym tak długo oczekiwana i świetnie zapowiadająca się biografia…
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Danuty Grechuty opowieść o Marku Grechucie Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty
Autorzy:Danuta Grechuta Jakub Baran
Wydawca:Widnokres Agencja Artystyczna (2012)
ISBN:978-83-63764-41-8 978-83-933988-1-2
Autotagi:biografie druk elementy biograficzne książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 6 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo