Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Rodzaj: | Biblioteki publiczne |
---|---|
Telefon: | 61 25 00 401 |
Województwo: | wielkopolskie |
Powiat: | poznański |
Adres: |
Szkolna 16 62-002 Suchy Las |
E-mail: | biblioteka@osrodekkultury.pl |
Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:
Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00
Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.
Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.
Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.
27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.
28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.
Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.
Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.
Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skomputeryzowane, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.
Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niepełnosprawnym, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibliograficznych, wypożyczenia międzybiblioteczne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.
Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.
-
Skarpetki zawsze muszą być do pary i chyba każdy o tym wie. Jakby wyglądał tato, gdyby wybrał się do pracy w jednej czarnej skarpetce oraz drugiej nieco innej: żółtej w zielone grochy? Chyba nikt nie traktowałby go wówczas poważnie, co…? Dlaczego skarpetki się gubią? Co się z nimi dzieje gdy znikają podczas prania? Na te i wiele innych pytań w swej niesamowitej książce stara się odpowiedzieć Justyna Bednarek. Autorka wykorzystując swą wyobraźnię do granic możliwości opisuje dzieje dziesięciu niezwykłych, pojedynczych rzecz jasna skarpet. Każda z nich staje się bohaterką osobnej cudownej przygody. W książce tej znajdziecie wiele bajek: nieco kryminalnych, lekko obyczajowych, takich z morałem, a także kończących się niesłychanym szczęściem. Okazuje się, że nawet ta najbardziej sprana ze skarpetek może okazać się naprawdę wyjątkowa. Opowiadania te zostały uznane za Książkę Roku 2015 Literackiej Polskiej Sekcji iBby.
-
Akcja powieści rozgrywa się w roku 1939 tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Zmuszone do ewakuacji z londyńskiego sierocińca dzieci trafiają do posiadłości, którą niegdyś zamieszkiwała po śmierci swych rodziców Mary Lennox – główna bohaterka książki Tajemniczy ogród. Emmie Rose, jedna z wychowanek tamtejszego domu dziecka, nie może pogodzić się z rozstaniem ze swym ukochanym kotem - przybłędą o imieniu Lucy. Pewien zbieg okoliczności sprawia, że Emmie na terenie posiadłości znajduje stare pamiętniki Mary. Dzięki nim poznaje historię tajemniczego ogrodu oraz rozwiązuje zagadkę związaną ze starym dworem. Choć akcja powieści rozgrywa się w realiach wojennych to nie przytłaczają one czytelnika, zarysowują one zaledwie tło do całej opowieści. Książka ta nie stanowi kontynuacji historii napisanej wcześniej przez Hodgson Burnett, jej Tajemniczy ogród stał się jedynie inspiracją do napisania zupełnie nowej przygody.
-
W tym roku mija 400 lat od śmierci Szekspira. Z tej okazji jedno z brytyjskich wydawnictw zdecydowało się wydać cykl składający się z siedmiu dzieł wielkiego mistrza dramatu przedstawionych w nowej, nieco bardziej współczesnej odsłonie. Do tej pory w polskim przekładzie Projektu Szekspir ukazała się Zimowa opowieść J.Winterson oraz Shylock się nazywam H. Jacobson’a. Ta druga historia opowiada o dość niezwykłej znajomości. Simon Strulovitch kolekcjoner dzieł sztuki pragnie z kimś porozmawiać tak „od serca”. Boryka się z różnymi problemami. Jego ukochana żona oddaliła się od niego, a córka schodzi na złą drogę. Niespodziewanie na cmentarzu Simon spotyka kupca z szekspirowskiego dramatu o imieniu Shylock. Zafascynowany jego osobą kolekcjoner postanawia zaprosić go do swego domu. Jacobson podejmując wariację na temat Kupca weneckiego dokonuje niesamowitej rzeczy. W sposób niebezpośredni stawia pytania dotyczące życia we współczesnym świecie, porusza temat sensu bycia ojcem, a także Żydem. W wątpliwość poddaje również fakt bycia człowiekiem miłosiernym.
-
Jest to książka o przygodach bohaterów Biura Detektywistycznego nr 2, którzy muszą zmierzyć się z rozwiązaniem kolejnej tajemniczej zagadki. Tym razem podmuch północnego wiatru przynosi do Elvestad kartkę z bardzo podejrzaną listą. Tiril i Olivier dwaj mali detektywi uważają, że ktoś w najbliższym czasie zrobi coś nielegalnego. Być może dokona jakiegoś włamania? Pytanie brzmi: tylko kto? Kto stworzył tą przedziwną listę i gdzie chce dokonać rabunku? Czy młodym, aczkolwiek niebywale sprytnym detektywom uda się powstrzymać przestępcę zanim dojdzie do rzekomego włamania? Przekonajcie się o tym sami. Cykl książeczek o bohaterach z Biura Detektywistycznego nr 2 autorstwa Horst’a jest tak samo świetną lekturą dla najmłodszych jak wszystkim zapewne doskonale znane historie Lassego i Mai. Z całą pewnością mogą one z sobą konkurować.
-
Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia Mika. W szkole, do której uczęszcza dziewczyna dochodzi do pewnej strzelaniny. Okazuje się, że Mika jest jedyną osobą, która wówczas widziała sprawcę tej tragedii. Jak się później okazuje incydent z liceum ma ścisły związek z kontrowersyjną grą, stworzoną w najnowszej technologii. W tajemniczej grze jej uczestnik nie tylko odczuwa temperaturę otoczenia, wszelkie smaki oraz zapachy, ale również ból. Jest też w stanie przeżyć w niej własną śmierć. Wkrótce do tego wirtualnego świata pełnego iluzji na prośbę policji trafia również Mika. Czy i ona stanie się częścią tej niebezpiecznie piekielnej gry, z której nie będzie chciała już wrócić do rzeczywistości? Książka Wardy jest ciekawą pozycją, która powinna nastolatkom dać wiele do myślenia. Mówi o zagrożeniach jakie płyną z maratonów gier komputerowych, a przede wszystkim porusza problem niebezpieczeństwa wynikającego z anonimowości w Internecie.