Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
29 30 31
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Kryminał dla młodzieży, napisany w duchu powieści doskonale wszystkim znanej Agathy Christie. Głowni bohaterowie Daisy i Hazel wybierają się w wymarzoną, wakacyjną podróż po Europie. Pan Wong, ojciec Hazel zabiera ich na przejażdżkę słynnym Orient Expressem. Historia tego pociągu i związane z nim intrygujące plotki nie dają dziewczętom spokoju. Najbardziej ich uwagę skupia plotka, dotycząca podróżującego rzekomo tym pociągiem szpiega. Pewnego wieczoru w czasie podróży z jednego z przedziałów dobiega przerażający krzyk. Gdy w końcu udaje się otworzyć drzwi podejrzanego przedziału okazuje się, że jego pasażerka została zamordowana. Skradziono jej cenny naszyjnik, a po sprawcy rzecz jasna ani śladu… Daisy i Hazel podejmują się rozwiązać tą trudną zagadkę, ale w swej ogromnej determinacji mimo wszystko nie są jedyne…
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    „Mirabelka” to niezwykła opowieść o bardzo trudnych czasach. Czasach, w których wojna odebrała życie wielu niewinnym ludziom i to tutaj w naszej Polsce, w naszej Warszawie. Opisane w niej historie bohaterów z warszawskich Nalewek są pełne nadziei, ale także wiary i miłości. Autor historie te opowiedział z perspektywy niewielkiego drzewka owocowego, które wówczas rosło w pobliżu i niestety było świadkiem tych wszystkich przerażających wydarzeń. Choć już wielu elementów tej historii fizycznie nie ma, bo getto przecież nie istnieje, trudno jest też doszukać się w krajobrazie kamienicy pana Friedmana czy fabryki strojów karnawałowych braci Alfusów to pamięć o ludziach, którzy wówczas żyli przetrwała. Zatem większość bohaterów tej publikacja to postacie autentyczne, ludzie, których ciężko doświadczył los. Dorcia, Chaim, Maciek to osoby , które istniały naprawdę i przeżyły naprawdę wiele…
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Przezabawna książeczka o śmiesznym miśku koali, który za nic w świecie nie miał zamiaru zejść z drzewa… Do ukochanych zajęć tego miluśkiego misia do tej pory należało spanie, jedzenie no i rzecz oczywista ciągłe trzymanie cię swego drzewa. Wielokrotnie towarzysze z ziemi namawiali nieugiętego koalę, aby zszedł z drzewa, żeby się z nimi trochę pobawić. Lecz nic z tego. Pełen obaw o swoje życie miś nadal trzymanie się kurczowo pnia uważał za zadanie priorytetowe. Pewnego jednak dnia niespodziewane okoliczności zmusiły go do opuszczenia bezpiecznego azylu, jakim była gałąź. Okazało się, że świat wcale nie jest taki straszny, jak się koali na początku wydawało. Od teraz koala może robić absolutnie wszystko. Ma w końcu wolne ręce i mnóstwo swobody… Polecamy tą świetną historię o ogromnym harcie ducha. To doskonała lektura dla tych, którzy nie lubią odpuszczać.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Poznaj męski punkt widzenia na temat…? Uwaga… Mężczyzn. W swej najnowszej publikacji Marcin Prokop snuje refleksje dotyczące męskiej natury. Z dużym dystansem, ale mimo wszystko bardzo celnie odpowiada na najtrudniejsze pytania dotyczące mechanizmów męskiego toku rozumowania. Mówi o czym tak naprawdę myślą mężczyźni, a także w jaki sposób uprawiają kreatywne nic nierobienie. Wnikliwie przedstawia zawiłości męskiego psyche, omawia nie tylko problemy te codzienne, zwyczajne, ale też dotyczące podejmowania rzeczywiście trudnych wyborów. Książka ta to niezwykle ciekawe spojrzenie na męskie ego… Spojrzenie człowieka, który jak twierdzi „im jest starszy tym mniej ma wspólnego z tak zwanym typowym facetem i coraz mniej go rozumie”.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Dr Emma Byrne rozważa na temat „brudnego aspektu języka” jakim są wulgaryzmy. W przekonaniu wielu ludzi istnieje stereotyp, że dobrze wychowane osoby nie stosują w swej mowie przekleństw, za to rzekomo stanowią one domenę osób o ubogim zasobie słownictwa. Fakt ten jednak okazuje się być jedną, wielką bzdurą. Dr Byrne potwierdza to przytaczając rezultaty konkretnych badań. Wynika z nich jasno jak wielką, a zarazem bardzo różnorodną rolę w naszym życiu odgrywają wulgaryzmy. Autorka bez absolutnie żadnej cenzury, ani krzty wstydu, z dużą dozą dobrego humoru, ale w sposób bardzo przystępny tłumaczy, dlaczego stosowanie przekleństw jest często konieczne, a stosowanie ich może nawet pozytywnie wpływać na naszą odporność psychiczną. To kolejny temat tabu, na który warto jest jednak porozmawiać.
Ostatnio ocenione
Brak ocen
stmejza
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo