Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
31 32 33
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Książka ta to nieco mroczna historia, w której zasadniczą rolę odgrywa dość niezwykła przyjaźń… Bohater tej opowieści trzynastoletni Darkus znajduje się na skraju rozpaczy. Zdaje się, że jego ojciec archeolog Bartholomew Cuttle zaginął w niewiadomych okolicznościach i na próżno go szukać… W zaistniałej sytuacji chłopiec zmuszony jest wyprowadzić się do swojego ekscentrycznego wujka Maksa. Na domiar złego naprzeciwko wprowadzili się wyjątkowo paskudni sąsiedzi. Okazuje się, że nie są oni jedynymi lokatorami tego mieszkania. Żyje w nim również mnóstwo chrząszczy. W ten sposób dochodzi do spotkania chłopca z Baxterem – osobliwym owadem. Darkus szybko odkrywa, że Baxter nie jest zwykłym insektem. Jest inteligentny, a na dodatek potrafi porozumiewać się z ludźmi. Chłopiec zaprzyjaźnia się z chrząszczem, który oferuje mu swą pomoc w rozwiązaniu zagadki dotyczącej zniknięcia jego taty. Darkus, Baxter i ich pomocnicy wyruszają z odsieczą… W swej poszukiwawczej wędrówce będą musieli zmierzyć się z naprawdę groźnymi przeciwnikami. Z całą pewnością szalona projektantka mody, zamieszana w zniknięcie archeologa, Lucretia Cutter nie pozwoli, żeby ktokolwiek stanął jej na drodze…
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Główną bohaterką najnowszej powieści Joanny Bator jest niejaka Julia Mrok. Julia jest pisarką, autorką historycznych romansów, które uchodzą za bestsellery. W swoim życiu prywatnym Julią kieruje przede wszystkim pragnienie odczuwania rozkoszy oraz ciągłego snucia opowieści. Aby zaspokoić swe dość niek­onwe­ncjo­naln­e „żądze” w końcu w swych poczynaniach bohaterka przekracza pewną granicę, przez co jest zmuszona zniknąć nawet z własnego życia. W sposób drastyczny zmienia swój wygląd i tożsamość. Ulatnia się również z życia swoich dwóch dotychczasowych kochanków. Opuszcza Warszawę i udaje się do miasteczka niegdyś zwanego Frankenstein, a dziś uchodzącego za Ząbkowice Śląskie. Nieustannie w miasteczku tym wyczuwalna jest atmosfera grozy, która zdaje się nawet zagęszczać. Julia decyduje się wynająć pokój w jedynym zresztą hotelu w mieście. Jego właścicielka, Wiktoria Frankowska prowadzi w nim spa o niezwykle intrygującej nazwie - „Pod Królikiem”. Z czasem okazuje się, że z miejscem tym związana jest pewna wręcz potworna tajemnica. Uwikłana też w jego sekret uciekinierka Julia na nowo zmuszona jest zmierzyć się ze swą przeszłością. Sytuacja ta po raz kolejny zmusza ją do podjęcia konkretnych decyzji dotyczących życia osobistego, które skierują je na zupełnie nowy tor.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Książka ta została nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji. Jest to niezwykle oryginalna i innowacyjna publikacja dla dzieci, bowiem autor zastosował w niej zabieg, który ma na celu wciągnięcie czytelnika w proces pisania książki, przez co każdy może stać się jej współtwórcą. Napisana w przezabawny sposób historia opowiada o tchórzliwym rycerzu Mścisławie z królestwa Bajkonii, łamiąc przy tym stereotyp dzielnego bohatera. Pozostałymi jej postaciami są: nadzwyczaj samodzielna królewna Nieradka, król Bożydar, rezolutny giermek Hipolit i rzecz jasna smok Gustaw, który staje się wegetarianinem. Dlaczego? O tym przekonajcie się sami. Książka ta z całą pewnością może stanowić doskonały prezent dla dziecka. To bajka napisana na bardzo wysokim poziomie artystycznym i etycznym, którą można przeczytać naprawdę każdemu maluchowi.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Stanley Potts to zwyczajny chłopiec, który po stracie rodziców zamieszkuje wraz ze swym wujostwem w Rybim Zakątku 69 i jak dotąd wiedzie w miarę spokojne życie. Jak dotąd… W pewnym momencie wujek Ernie wpada na nieco szalony pomysł, by w swym domu rozpocząć produkcję ryb w puszkach. W związku z czym w oka mgnieniu życie Stanleya staje na głowie i zmienia się w zupełnie zbzikowaną sytuację. Z czasem działalność Erniego staje się coraz bardziej okrutna. Stanley decyduje się na ucieczkę z domu wujostwa do wesołego miasteczka. Tu przy stoisku z kaczkami do pływania znajduje sobie nową rodzinę. Należą do niej: Dostoyevsky i Natasha, tajemnicza Cygańska Róża oraz mężczyzna pływający z piraniami, niejaki Pancha Pirelli. Stanley otrzymuje jednocześnie doskonałą szanse od losu, aby zabłysnąć, stać się kimś sławnym. Czy wystarczy mu jednak odwagi, żeby wskoczyć do akwarium z błyszczącą w słońcu wodą, wypełnionego dodatkowo piraniami? Czy Stanley Potts okaże się być aż tak wyjątkowym chłopcem?
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Warszawa u progu II Wojny Światowej stanowi tło najnowszej powieści Szczepana Twardocha. Dochodzi tutaj do zderzenia dwóch perspektyw Polski: żydowskiej z polską. Autor przedstawia wielokulturowy warszawski świat targany konfliktami narodowymi, religijnymi, społecznymi oraz politycznymi. Dwa odrębne światy i dwie całkowicie różne perspektywy. Głównym jej bohaterem jest sied­emna­stol­etni­ Mojżesz Bernsztajn, którego ojciec pobożny Żyd ginie z rąk niejakiego Jakuba Szapiro, warszawskiego urki. Sam morderca postanawia zadbać jednak o dalszy los Mojżesza. Jest rok 1937. Połową żydowskiej stolicy rządzi wcześniej wspomniany Jakub i Jan Kaplica. Świat przedstawiony w powieści należy do warszawskiej gangsterki. Bohaterowie mordują się bez większego zastanowienia. Bardzo rzadko pozostają trzeźwi, nadużywają narkotyków. Przez długi czas akcja rozgrywa się w barze luksusowego burdelu, przez co Twardoch po mistrzowsku wykorzystuje cały ten egzystencjalny brud. Jego opisy bijatyk, pijatyk i orgii są ekspresyjne, dynamiczne i bardzo intensywne. Krótko rzecz ujmując powieść ta to doskonale napisana gangsterska saga bardzo mocno zakorzeniona w historii Warszawy.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
stmejza
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo