Rok królika

Autor:
Joanna Bator
Lektor:
Hanna Kinder-Kiss
Wydawcy:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2016-2022)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2017)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 21460-21475
ISBN:
978-83-240-4351-4, 978-83-240-6340-6
Autotagi:
audiobooki
książki
powieści
proza
2.8 (6 głosów)

Pożeraczka opowieści w mieście Frankenstein. Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok kieruje się dwoma pragnieniami: rozkoszy i opowieści. By je zaspokoić, z nikim się nie liczy i nie zważa na skutki swoich poczynań, ale kiedy posuwa się za daleko, w końcu musi zniknąć z własnego życia. Zmienia tożsamość i wygląd, opuszcza swoich dwóch kochanków. Z Warszawy wyjeżdża do Ząbkowic Śląskich - miasteczka, do którego bardziej pasuje dawna nazwa Frankenstein. Wszechobecna atmosfera grozy zagęszcza się zwłaszcza w jedynym hotelu w mieście, gdzie uciekinierka postanawia wynająć pokój. Jego tajemnicza właścicielka, Wiktoria Frankowska, prowadzi w nim Spa pod Królikiem. Potworna tajemnica, jaka wiąże się z tym miejscem sprawi, że Julia Mrok będzie musiała na nowo zmierzyć się ze swoją przeszłością i podjąć decyzje, które po raz kolejny odmienią jej życie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dla mnie literatura nie do czytania. Książka nagrodzona i na pewno Autorka jest wybitną pisarką,, choć trudną w odbiorze. Doceniam jedynie kunszt pisarski, choć przebrnęłam tylko przez część powieści, cały czas szukając punktu zaczepienia, dzięki któremu będę miała ochotę czytać dalej z zain­tere­sowa­niem­. Nie znalazłam.
    +2 trafna
  • Główną bohaterką najnowszej powieści Joanny Bator jest niejaka Julia Mrok. Julia jest pisarką, autorką historycznych romansów, które uchodzą za bestsellery. W swoim życiu prywatnym Julią kieruje przede wszystkim pragnienie odczuwania rozkoszy oraz ciągłego snucia opowieści. Aby zaspokoić swe dość niek­onwe­ncjo­naln­e „żądze” w końcu w swych poczynaniach bohaterka przekracza pewną granicę, przez co jest zmuszona zniknąć nawet z własnego życia. W sposób drastyczny zmienia swój wygląd i tożsamość. Ulatnia się również z życia swoich dwóch dotychczasowych kochanków. Opuszcza Warszawę i udaje się do miasteczka niegdyś zwanego Frankenstein, a dziś uchodzącego za Ząbkowice Śląskie. Nieustannie w miasteczku tym wyczuwalna jest atmosfera grozy, która zdaje się nawet zagęszczać. Julia decyduje się wynająć pokój w jedynym zresztą hotelu w mieście. Jego właścicielka, Wiktoria Frankowska prowadzi w nim spa o niezwykle intrygującej nazwie - „Pod Królikiem”. Z czasem okazuje się, że z miejscem tym związana jest pewna wręcz potworna tajemnica. Uwikłana też w jego sekret uciekinierka Julia na nowo zmuszona jest zmierzyć się ze swą przeszłością. Sytuacja ta po raz kolejny zmusza ją do podjęcia konkretnych decyzji dotyczących życia osobistego, które skierują je na zupełnie nowy tor.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo