Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
30 31 32
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Vivian i Matt Miller to kochające się, szczęśliwe małżeństwo z czwórką fantastycznych dzieci. Vivian pracuje w CIA jako analityczka rozpracowująca w Stanach Zjednoczonych rosyjskich szpiegów. Od dłuższego czasu ma na oku niejakiego Jurija Jakowa. Może stanowić on łącznik między agentami i zdaje się, że tak jest naprawdę. Gdy główna bohaterka uzyskuje wgląd do zawartości komputera swojego podejrzanego również jej życie zaczyna być w ogromnym nieb­ezpi­ecze­ństw­ie. Teraz musi się zacząć obawiać nie tylko o dobro kraju, ale także o swoich najbliższych. W końcu staje przed trudnym wyborem. Jako patriotka ponad wszystko musi zdecydować czy ważniejsza jest dla niej obrona Ameryki przed wrogami czy miłość do męża oraz dzieci. Vivian jest rozdarta między zachowaniem lojalności, a dokonaniem zdrady. W tym momencie sama nie wie komu może dalej ufać, wie natomiast kogo na pewno kocha.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. Wszystko zaczyna się od zwykłych słów nastolatka Willego. Chłopak pewnego dnia oznajmia swoim przyjaciołom, że zamierza zostać seryjnym mordercą. Twierdzi, że zamorduje trzech nieznajomych ludzi. Mówi im to po to, żeby jako jedyni znali doskonale sprawcę tych zbrodni. Uważa, że dzięki tej informacji zostaną połączeniu ze sobą już na zawsze. Młodzi ludzie wybryk swojego kolegi traktują jako jakiś niepoważny żart, młodzieńcze wygłupy, wakacyjną fantazję. Tylko na jednej Adeline słowa Willego wywierają naprawdę ogromne wrażenie i dziewczyna zdaje się być nimi śmiertelnie przerażona. Po piętnastu latach paczce przyjaciół udaje się znów spotkać w Blythe. Pojawiają się wszyscy oprócz Willego. Wspominają dawne zabawy, wspólnie spędzone chwile, wracają pamięcią również do „nienormalnej” obietnicy złożonej wówczas przez ich kolegę. W pewnym momencie okazuje się jednak, że w okolicy zmarły całkiem niedawno dwie osoby. Niestety okoliczności ich śmierci wydają się być grupie przyjaciół całkiem znajome… Czyżby Willi wtedy nie żartował? Znajomi zaczynają szukać przyajciela. Bardzo szybko jednak orientują się, że zostali wciągnięci przez niego w bardzo niebezpieczną grę, której początek sięga tamtych pamiętnych wakacji związanych z jego obietnicą.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Jest to książka mówiąca o tym, że w życiu nie zawsze jest tak jakbyśmy tego sobie życzyli. Zwłaszcza wówczas, gdy oczekujemy jakichś konkretnych zmian. Do swojego usta­bili­zowa­nego­ świata, którego większość mogłaby Eleanor zwyczajnie pozazdrościć, bohaterka chce wprowadzić coś nowego. Ma kochającego męża, inteligentnego syna, rozwija swoją karierę rysowniczki, więc czego jej brakuje? To jednak nie wszystko. Ona widzi swoje życie nieco inaczej. Uważa, że jej każdy dzień jest istną walką o przetrwanie, walką w której czasami ponosi straty. W pewnym momencie mówi pas – „Dziś będzie inaczej”. W jednej chwili układa nowy plan dnia, dnia bez jogi, z lekcją poezji w tle, z czasem poświęconym dziecku oraz mężowi… Dziś stawia na pełen luz i swobodę. Będzie rozbawiona, rozluźniona, cierpliwa i naprawdę szczęśliwa. Jak się jednak okazuje los ma względem Eleonor nieco inne plany niż ona sama i powoli zaczyna ingerować w jej zamierzenia. Skutki takiego zwrotu akcji są momentami nawet zabawne, choć czasami sytuacje te mogą nam wydawać się nieco absurdalne. Mimo wszystko jest to całkiem niezła lektura na plażę.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Wstrząsający reportaż o kobietach więzionych w polskim Alcatraz. Mowa w nim o osadzonych z zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu. Jak każde więzienie i to również skrywa swoje tajemnice, które dobrze by było, gdyby nigdy „nie ujrzały światła dziennego”. Jednak trudno jest nie znać niektórych z więźniarek, skoro dokonane przez nie zbrodnie przez wiele tygodni znajdowały się na pierwszych stronach gazet w całym kraju. Wielu z nas do dziś pewnie zastanawia się co się stało z matką małej Madzi z Sosnowca czy najsłynniejszą chyba boromeuszką Bernadettą znęcającą się nad swoimi podopiecznymi w Zabrzu. Jak wygląda ich życie za kratami? Jak są traktowane? Czy rzeczywiście zostały skazane na potępienie? A może wiodą w więzieniu beztroski żywot? Reportaż ten jest wstanie zmienić nasze wyobrażenie o świecie kobiet po tamtej, zniewolonej stronie. W końcu możemy przyjrzeć się nieco bliżej więzieniom dla kobiet i warunkom w jakich muszą funkcjonować często już do końca swoich dni.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    To już druga książka dla najmłodszych dzieci nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji, którą chcemy Wam gorąco polecić. Jej główny bohater mały chłopiec o imieniu Nat jest dzielnym piratem, który na co dzień obcuje z delfinami, żółwiami, ślimakami morskimi, różnego rodzaju gąbkami oraz rozgwiazdami. Jednak w swą prawdziwą przygodę rezolutny Nat wyrusza w momencie, gdy dostaje od swej mamy pewien tajemniczy kluczyk… Czemu ma on służyć? Jaki skrywa sekret? Tego dowiecie się sięgając po tą niezwykle plastyczną, pełną niesamowitych barw opowieść. Dzięki niej dowiecie się również czym jest prawdziwa przyjaźń i że najw­span­ials­zymi­ skarbami zawsze są te, które pozostają przez nas nigdy nieodkryte… Wielka wyprawa pirata Nata to inteligentna książka dla najmłodszych, która rozwija dziecięcą wyobraźnię, wzbudza emocje, bawi i uczy zarazem.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
stmejza
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo