Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
25 26 27
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Akcja tej powieści osadzona jest w realiach drugiej wojny światowej. W okupowanym Amsterdamie roku 1943 w jednym z zakładów pogrzebowym pracuje niejaka Hanneke. Jest ona dzie­więt­nast­olet­nią recepcjonistką, która po godzinach swej pracy zajmuje się zaopatrywaniem mieszkańców miasta w towary zdobyte na czarnym rynku. Wojna nadal trwa i wcale nie ma zamiaru się rychło skończyć. Hanneke zdołała już doświadczyć jej okrucieństw. Zabrała jej bowiem ukochanego, który zginął na froncie. W pewnym momencie od jednej ze swych stałych klientek Hanneke otrzymuje dość nietypowe zlecenie. Jej zadanie polega na odnalezieniu zaginionej pięt­nast­olet­niej­ dziewczyny – Żydówki, która w sposób niespodziewany zniknęła z sekretnej kryjówki w domu kobiety. Czy Hanneke zdoła znaleźć Mirjam zanim wpadnie w ręce Gestapo? Dziewczyna podąża śladami zaginionej. Poznaje wiele intrygujących tajemnic na jej temat, ale także zostaje uwikłana w sieć niebezpiecznych dla niej kłamstw. „Dziewczyna w niebieskim płaszczu” to niebywale wciągający thriller historyczny napisany z myślą o młodzieży.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Historie kotków Dorotki to książka z krótkimi opowiadaniami dla małych samodzielnych Czytaczy i bardzo uważnych Słuchaczy. Ma bardzo duże litery, więc ze spokojem nadaje się do nauki czytania. Ciekawe historyjki pełne ciepła i wyśmienitego humoru rozbudzają dziecięcą ciekawość, chęć do samodzielnego oraz uważnego czytania. W każdym opowiadanku znajdują się pytania dotyczące przeczytanego, bądź wysłuchanego tekstu. Bohaterami tej zawadiackiej książeczki są niesforne kocięta. Jest wśród nich Antek, w którego domu ktoś postanowił zamieszkać. Poznacie też Florentynę Pulę chowającą babeczki drożdżowe i potrzebującego pomocy Tontona. Dowiecie się także dlaczego mama Michała nadała kotu imię Pępek i co przeskrobały dwa bardzo niegrzeczne psy: Gwidon i Klops. W końcu poznacie kotki, które należały tylko i wyłącznie do tytułowej Dorotki. „Kotki Dorotki” to książeczka, z którą czytanie jest wesołe niczym zabawa w kotka i myszkę.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Gdy Doris była małym dzieckiem ojciec podarował jej czerwony, skórzany notes. Dziewczyna przez całe swoje życie zapisywała w nim adresy wraz z numerami telefonów osób znanych i przez nią kochanych. Dziś pozostały jej z tego okresu już tylko wspomnienia. Gdy zagląda do swego notatnika i widzi poskreślane nazwiska osób, które odeszły powraca pamięcią w przeszłość. Okazuje się, że jej życie było nawet dość barwne. Przywodzi na myśl chwile związane z pierwszą pracą, kiedy była gosposią w Szwecji. W latach trzydziestych była modelką w Paryżu, a na chwilę przed wybuchem wojny uciekła do Nowego Jorku. Dziś Doris ma 96 lat i zdaje się, że tylko cotygodniowe rozmowy z jej jedyną krewną – Jenny, urozmaicają jej samotność, odświeżając tym samym nieco pamięć. Z kolei Jenny ma jedyną i niepowtarzalną okazję poznać liczne, dotąd pilnie skrywane rodzinne tajemnice…
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Carter Locke to tylko mały chłopak. Zna jednak wiele przeróżnych sztuczek. Potrafi na przykład sprawić by monety oraz karty zniknęły. W pewnym momencie sam postanawia się ulotnić. Wykończony pobytem u swego antypatycznego wuja ucieka do małego miasteczka, w którym obecnie trwa wielki festyn. Podczas festynu podstępna trupa pod przykrywką wykonywania niewinnych trików planuje rabunek bezcennego klejnotu. Dziwnym zrządzeniem losu główny bohater spotyka na swej drodze troje utalentowanych dzieciaków. Są równie zawadiackie w swych pomysłach jak sam Carter. Jak się okazuje niejednego asa skrywają w rękawach. Dzieciaki wraz z duetem przebojowych komików zdają się tworzyć naprawdę zgraną paczkę. Ich celem jest pokrzyżowanie planów bandziorów, chcących skraść szlachetny kamień. Z pomocą bohaterom przychodzi tajemniczy sztukmistrz. W starciu z niebezpieczną trupą mali magicy mają okazję poznać siłę prawdziwej przyjaźni, a nawet otrzymać szansę uwierzenia w istnienie prawdziwej magii!!!
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Taki sympatyczny Wilk, a nie cierpi czytać książek… Uwielbia za to dosłownie je pożerać, bo kocha smak papieru. Zjada wszystkie bez względu na gatunek oraz wielkość. Niskokaloryczne romanse, pożywne powieści, a nawet trudne do przełknięcia słowniki wprost znikają w jego wielkiej paszczy. Wygłodniałego wilka obawiają się bibliotekarze, antykwariusze oraz księgarze. Wszyscy martwią się o losy książek z Baśniowego Lasu. W końcu przyjaciele Wilka stawiają mu ultimatum. Twierdzą, że nie będą się z nim bawić dopóki nie przeczyta kilku książek, zamiast je zjadać. Tkwi w nich przecież tak wiele przepięknych opowieści… Czy uda się Wilkowi przełamać swój opór i pokochać literaturę? Kto mu w tym pomoże? Zwycięży wilcza ciekawość czy może nieodparta pokusa schrupania papieru? Przekonajcie się sami. Seria Przygody Wilka została wyróżniona w konkursie „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
W trakcie czytania
Brak pozycji
stmejza
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo