Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim
[awatar]
Chełm Śląski GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 32 225 78 05
Województwo: śląskie
Powiat: bieruńsko-lędziński
Adres: ul. Techników 18
41-403 Chełm Śląski Chełm Śląski
E-mail: gbpchelmsl@wp.pl

Biblioteka jest czynna:

Poniedziałek - 09.00 - 19.00

Wtorek - 10.00 - 18.00

Środa - 10.00 - 18.00

Czwartek - 9.00 - 15.00

Piątek - 10.00 - 18.00

Sobota - nieczynne

Historia

Początki działalności naszej biblioteki sięgają lat 20. XX wieku. Wówczas biblioteka gromadziła około 340 książek. Po II wojnie światowej (lata 50.) biblioteka rozpoczęła swoją działalność w budynku starej szkoły przy ulicy Krakowskiej (obecnie Chełmskiej).

Na początku lat sześ­ćdzi­esią­tych­ placówka przeniesiona została do domu państwa Limańskich, a następnie do budynku będącego własnością państwa Klimek, gdzie gościła prawie 28 lat. Z biegiem lat księgozbiór biblioteki znacznie się powiększał, przybywała również liczba czytelników.

W roku 1977, po zmianach terytorialnych chełmska biblioteka została włączona do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach (stanowiąc Filię nr 13 w Mysłowicach-Chełmie Śląskim). Wówczas przeniesiono ją do dawnego budynku Gromadzkiej Rady Narodowej, przy ulicy Konarskiego 2.

Lata 90-te były okresem znaczącego rozwoju biblioteki. Dokonano selekcji księgozbioru oraz zaopatrzono bibliotekę w nowe pozycje literatury. W 1995 roku Chełm odłączył się od Mysłowic i stał się samorządną gminą. Placówki kulturalne, w tym również biblioteka, podlegały Urzędowi Gminy Chełm Śląski. Od tego momentu biblioteka istnieje jako instytucja o nazwie Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim. Z dniem 30 czerwca 2012 roku GBP zakończyła działalność przy ulicy Śląskiej 44, a obecna jej siedziba mieści się przy ulicy Techników 18.

Od lat 50 – tych biblioteką kierowały: Maria Lisok (1956-1958), Maria Namysł (1958-1959), Urszula Nowakowska (1959-1961), Rita Staniczek (1961-1965), Maria Maucy (1965-1997). Od 1997 do 2016 r. roku dyrektorem GBP była Maria Kobiela. Od 2017 r. funkcję Dyrektora pełni Pani Anna Kocur.

Więcej informacji na temat historii Biblioteki można znaleźć w książce: Monografia gminy i parafii Chełm Śląski, 2004.

W początkowych latach XXI wieku GBP rozpoczęła komputeryzację. W chwili obecnej cały księgozbiór znajduje się w katalogu elektronicznym. Z roku na rok księgozbiór się powiększa o nowości wydawnicze, dary od sympatyków. Biblioteka stara się w jak najlepszy sposób realizować potrzeby kulturalne, edukacyjne i rozrywkowe swoich czytelników. Podstawę organizacji działalności Gminnej Biblioteki Publicznej stanowi statut.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
katarzyna12
d.mason
zanetamusial
hemy45
martyna76
maslanka7
sulik2000
ewap0305
agata.pyrcik
klaudia050596
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo