• Jeśli myśleliście, że tylko Dan Brown potrafi napisać dynamiczny, trzymający w napięciu thriller z nieoczywistymi zwrotami akcji, zagadkami osadzonymi w historii i wielką stawką, to byliście w błędzie! Wśród autorów piszących książki tego typu znajduje się także James Rollins i jego bezbłędny cykl Sigma, który na dziś liczy już 15 tomów! Spokojnie, można je czytać bez znajomości poprzednich części; z tego względu z pełną odpo­wied­zial­nośc­ią polecamy Wam dziś tom czwarty – „Wirus Judasza”. Tajemniczy wirus atakuje bakterie, co grozi zdzi­esią­tkow­anie­m populacji, a jedyną szansą na zaradzenie zarazie jest odszyfrowanie wiadomości powstałej w pradawnym języku, który powstał przed pierwszym znanym ludzkości językiem starożytnego Egiptu! Zapewniamy, że emocji podczas lektury nie zabraknie. Ostrzegamy jednak, że koniecznym może okazać się zarwanie nocki, by ukoić zszargane nerwy!
  • Jedna z ciekawszych pozycji i jeden z najlepszych autorów z jakim się do tej pory zetknęłam, a znam ich naprawdę wielu. Spokojnie może konkurować z takimi pozycjami jak "Anioły demony", "Zagadka aleksandryjska", "Grobowiec cesarza".
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo