• Miłość i zemsta, szpiedzy a w tle I-sza wojna światowa i czas po II-giej wojnie światowej czy może szpiedzy w czasie I-szej wojny światowej a w tle miłość i zemsta .... • Wszystko się miesza - dla jednego będzie to powieść historyczna - szpiedzy w czasie I-szej wojny światowej, dla innego historia miłosna, niespełniony romans, dla jeszcze innego opowieść o zemście, poczuciu winy i leczeniu ran, tych najbardziej bolesnych, niezagojonych, ale z nadzieją na wyleczenie - ran duszy. • Charlie młoda, 19-letnia kobieta, według standardów roku 1947 - niepełnoletnia, spotyka na swej drodze Eveline, kobietę zgorzkniałą, zniszczoną przez życie i alkohol i młodego mężczyznę - Finna, których angażuje w poszukiwania zaginionej w czasie II-giej wojny światowej, kuzynki Charlie - Rose. • W czasie podróży poznajemy losy Eve - kobiety szpiega, problemy Charlie i rodzącą się miłość. Miłość nie tylko między młodą kobietą i młodym mężczyzną, ale również tworzenie się więzi między trojgiem ludzi o poranionych duszach.
  • Świetna książka którą czyta się jednym tchem, Wciaga i uczy. Polecam!
  • „Sieć Alice” – wojna, szpiedzy, tajemnice… • Zasadniczo akcja powieści rozgrywa się w roku 1947. Czytelnik poznaje wówczas niejaką Charlie, która wraz z matką przybywa do Europy by „pozbyć się” swej przypadkowej ciąży. W rzeczywistości bardziej zależy rodzicom dziewczyny na uniknięciu jej problemu, niż jej samej. Zrobią wszystko, żeby w ich rodzinie nie doszło do obyczajowego skandalu. Charlie natomiast żyje zupełnie innymi sprawami. Pragnie odnaleźć swą ukochaną kuzynkę Rose, po której ślad wszelki zaginął w czasie wojny. W ten sposób Charlie trafia w Wielkiej Brytani na Eve. Eve jest byłym szpiegiem. Początkowo bardzo niechętnie podchodzi do pomysłu dziewczyny dotyczącego poszukiwań, ale z chwili na chwilę zmienia zdanie. Wspólnie wyruszają na poszukiwanie jakichś informacji o zaginionej, przecierając dawne szpiegowskie szlaki Eve. Przy okazji starsza kobieta zaczyna się otwierać przed swoimi wspó­łtow­arzy­szam­i wyprawy. Dzięki temu poznajemy jej całą szpiegowską historię związaną z tajemniczą siecią Alice, w którą pośrednio jest także uwikłana Rose. • Powieść Kate Quinn jest całkiem niezłą prozą. Napisana plastycznym językiem, z dość żwawo prowadzoną akcją. Motyw z kobiecą szajką szpiegowską całkiem intrygujący. Nieco infantylna przy tym wydaje się część obyczajowa, związana z historią Charlie. Cóż, w tej kwestii mogłoby być nieco lepiej. Ogólnie rzecz do przetrawienia.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo