• Bardzo mi się podobał pierwszy tom książki Moniki Szwaji.Jestem jakby jedną z nich obecnie czytam drugą część a zdobyłam też trzeci. Polecam.
  • Początkowo, część grupy była niezbyt przychylnie nastawiona do książki, ale w miarę wymiany zdań, doszłyśmy do wniosku, że powieść, może nie na najwyższym poziomie sztuki literackiej, jest warta przeczytania. Pozycja z gatunku łatwych, lekkich i przyjemnych, odpoczynkowa, dobra na zimowe wieczory i nie tylko. Książka jest antidotum na codzienne problemy, zmaganie się ze stresami. Pozytywne spojrzenie na świat, wiara, że nie wszyscy ludzie są źli, że są tacy, którzy bezinteresownie chcą pomagać. Takie są 4 bohaterki powieści. Kobiety dojrzałe, samodzielne, znające swoją wartość. Walorów książce dodaje to, że autorka pokazała bohaterki autentyczne, naturalne, które można spotkać w codziennym życiu. Dodatkowym plusem jest dobry język.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo