• Zdecydowanie poprawia nastrój ;-)
  • Pełna absurdanych sytuacji i postaci książka. Na pewno ciekawa parodia świata, zawiera wiele trafnych spostrzeżeń. Warto, chociaż jak na razie najsłabsza książka tego autora.
  • Niewiarygodna, przeurocza i pełna dobrego humoru książka, opowiadająca o pewnej kobiecie z RPA o imieniu Nombeko, która od zwykłej czyścicieli latryn stała się ambasadorką najwyższej klasy. Postać Nombeko jest dowodem na to, że nawet te najbardziej niep­rawd­opod­obne­ oraz szalone marzenia mają szansę się spełnić. To zwyczajna historia z niezwyczajnymi bohaterami w tle, przepełniona komizmem w każdej postaci wraz z przeplatającymi się wątkami historycznymi. Znajdziemy w niej niemalże wszystko: od chińskich emigrantów poczynając, poprzez fałszerstwo dzieł sztuki, aż na chęci posiadania, bądź pozbycia się "nieistniejącej" bomby atomowej kończąc. Krótko mówiąc jet to wprost eksplodująca czarnym humorem powieść. Serdecznie polecam.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo