• To kolejna powieść, po "MOTYLU" i "LEWEJ STRONIE ŻYCIA" , w której autorka, doktor nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii, ukazuje czytelnikowi kolejną historię bohatera, zmagającego się z chorobą. • Wybitny, sławny pianista Richard , koncertujący po świecie, trochę taki Piotruś Pan, zepsuty sławą, zapada na ALS, niestety na nieuleczalną chorobę. • Wraz z bohaterem i jego byłą żoną Kariną, nauczycielką gry na fortepianie, Polką pochodzącą z bogobojnej śląskiej rodziny, "przechodzimy" przez wszystkie etapy tej strasznej choroby. • POLECAM tę pełną emocji powieść przybliżającą ten straszny wyrok na człowieka, jakim jest -.stwardnienie zanikowe boczne.
  • Świetna ksiązka
  • Bez wątpienia jest to najbardziej wzruszająca książka, jaką do tej pory napisała Lisa Genova. Nie da się nie uronić łzy i to już nie o samą chorobę chodzi, na którą zapada główny bohater w powieści, ale również z uwagi na specyfikę relacji międzyludzkich oraz ogromną empatię osób nies­pokr­ewni­onyc­h z Richaredm. • ALS dopada Richarda w najmniej oczekiwanym momencie jego życia. Niby żaden moment w życiu człowieka nie jest dobry, gdy przychodzą wieści o najgorszym, ale szczytowa forma w karierze zawodowej to na pewno ZŁY czas. Richard jest wybitnej klasy pianistą, który odniósł ogromny, światowy sukces. Do wszystkiego doszedł sam, własną ciężką pracą, do tego świetnie wygląda. Ale kariera to nie wszystko… Z uwagi na swój egocentryczny punkt widzenia stracił już to, co dla każdego innego człowieka byłoby najcenniejsze – rodzinę. Jest po rozwodzie, czemu sam zawinił, a jedyna jego córka raczej nie stara się o zadbanie o ich wspólne dobre relacje. ALS spada na Richarda niczym grom z jasnego nieba i burzy jego codzienny rytm dnia… Na początku bohater nie daje wiary postawionej diagnozie. Cały czas uważa, że sobie sam poradzi z chorobą. Szybko jednak sztab lekarzy sprowadza go na ziemię… ALS nie daje za wygraną, jest bezwzględne, okrutne i postępuje niezwykle szybko. Nie daje ani chwili do namysłu… Gdy stan Richarda staje się bardzo ciężki swą pomoc oferuje mu była żona Karina. Wbrew sobie, ale bez oglądania się na to co było Karina zaczyna pełnić rolę opiekunki Richarda. Richard w obliczu śmierci liczy na odkupienie swoich win, na szybkie „uzdrowienie” relacji z bliskimi. Jednak czy wystarczy mu czasu i sił? A może zabraknie mu zwyczajnie odwagi? • „Życie za wszelka cenę” to książka, która dosłownie jest w stanie sparaliżować czytelnika. Jest pełna wzruszeń, wstrząsa i nie pozostawia złudzeń. Opowiada również o zwykłej ludzkiej dobroci, miłości, bólu, cierpieniu fizycznym oraz psychicznym, trudnej sztuce przebaczania i odkupieniu win. Polecam gorąco.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo