• Z całą pewnością książka ta nie zostanie "Najlepszą książką na świecie". Z grubsza rzecz ujmując jest zwyczajnie przeciętna. Być może pomysł sam w sobie był niezły, ale brakuje jej tego CZEGOŚ, dzięki któremu mogłoby się powiedzieć ŁAŁŁŁ. Akcja dynamiczna z niewielkimi tylko "niespodziankami" po drodze. Duży plus mogę dać za to, że się powieść tą czyta w zastraszająco szybkim tempie i to by było wszystko. Język mało wyszukany, ale może tak miało zwyczajnie być. Nie wiem... Polecam? Hmmm... Proponuję przeznaczyć czas na coś znacznie bardziej interesującego ;)
  • Tytuł tej intrygującej książki jest niezwykle przewrotny, aczkolwiek bardzo chwytliwy. Głównymi jej bohaterami są koledzy. Jeden z nich to wyobcowany, nieco znużony swym pełnym rozrywek życiem literat. Choć ma problem z utrzymaniem swego stanu w trzeźwości, od czasu do czasu potrafi napisać coś naprawdę genialnego. Z kolei jego młodszy znajomy to grzeszący urodą poeta, pełen ciepła, entuzjazmu, patrzący z optymizmem w przyszłość. Uwielbia życie oraz cały świat. Niemalże w jednakowym czasie obaj wpadają na podobny, w ich ocenie wręcz genialny pomysł. Pomysł na napisanie książki, która stanie się wydawniczym hitem, światowym bestsellerem w każdej dziedzinie literatury. Będzie rewelacyjna jako kryminał, poradnik, książka kucharska, popu­larn­onau­kowa­ czy nawet przewodnik. Dokładnie wszystko w jednym. Jej autor rzecz jasna zdobędzie dzięki niej fortunę. Jest tylko jeden warunek… Sukces osiągnie tylko ten, który będzie pierwszy… Książka ta to napisana z dużym humorem oraz dystansem do życia powieść o niesłychanie wielu zwrotach akcji, której zakończenie potrafi zaskoczyć niejednego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo