• Nie jestem niedorozwinięty. • Powieść w ciekawy sposób pokazuje nam jak często mylne są pozory.Jak to co robimy dobre czy złe do nas wraca. Wzruszenie i smiech towarzyszą nam przez całą książkę.
  • Coś dla miłośników Forresta Gumpa – przepiękna książka P. Wood „Loteria”. To niezwykle ciepła i wzruszająca opowieść o Perrym, którego iloraz inteligencji wynosi tylko 76. Ale nie oznacza to, że jest głupi – on po prostu wolniej myśli. A dzięki naukom i radom babci, która go wychowuje, doskonale radzi sobie z codziennością. Ale pewnego dnia zostaje sam. I wtedy niespodziewanie uśmiecha się do niego fortuna – wygrywa na loterii 12 milionów.... Nagle okazuje się, że Perry może spełnić wszystkie swoje marzenia. Ale oznacza to też pojawienie się w jego życiu dawno nie widzianej rodziny, czy nowych „przyjaciół”. Czy bohater poradzi sobie w tej nowej rzeczywistości? Czy nie da się zwieść fałszywym obietnicom? Musicie przekonać się sami. To książka, która na pewno poprawi Wam humor i pozostawi ciepłe odczucia. Przeczytajcie koniecznie! am.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo