• Doskonała książka. Warto przeczytać!
  • Sięgnęłam właśnie po książkę Paula Richarda Evansa "Bliżej słońca". Jest to druga czytana przeze mnie powieść tego autora. Wcześniejsza, • pt. "Obiecaj mi", zaciekawiła mnie bardzo i spowodowała, że postanowiłam zaglądnąć do innych jego książek. Już początek zapowiadał się bardzo ciekawie. Autor rozpoczyna akcję powieści od przedstawienia kilku różnych wątków: młody lekarz, próbuje ratować życie dwojga ludzi: chłopca i mężczyzny, ale jest bezsilny wobec tych przypadków, pacjenci umierają, mimo jego wysiłków, a główna bohaterka powieści Christine, tydzień przed ślubem, zostaje porzucona przez narzeczonego i przeżywa poważny kryzys. Koleżanka namawia ją, na wyprawę z wolontariuszami do Peru, na której mają pomagać ubogim, bezdomnym dzieciom... • Los łączy bohaterów i sprawia, że ich życie zmienia się i przewartościowuje. W wyniku ciężkich przeżyć nie załamują się, lecz sens życia odnajdują w pomocy słabszym i bezbronnym. Książka wzrusza, uczy empatii, a czasem wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika.
  • Bardzo przeciętna książka - rozwój akcji niemalże od początku do przewidzenia. Gdybym miała określić rodzaj - to typowe romansidło. Nie polecam.
  • Najlepszym lekarstwem na złamane serce jest oddać je innym„Wszyscy nosimy w głowie obraz tego, jak powinno wyglądać nasze życie, namalowany pędzlem naszych pragnień i celów. Tymczasem w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że ono nigdy nie wygląda tak, jak sobie wyobrażaliśmy”. Kiedy Christina planowała swój wymarzony ślub, nie miała pojęcia, że wydarzenia potoczą się zupełnie innym torem, niż tego pragnęła. Paul również nie przypuszczał, że pewna zimowa noc w szpitalu okaże się przełomowa w jego życiu. Oboje mieli ułożone plany na przyszłość, wydawało im się, że wiedzą, gdzie i z kim spędzą następne kilka lat. Spotkali się w Peru, w amazońskiej dżungli, gdzie Paul stworzył dom dla porzuconych dzieci. Christina za namową przyjaciółki zdecydowała się pracować tam jako wolontariuszka, by w ten sposób zagoić swoje złamane serce. Jak spotkanie z mieszkańcami sierocińca - gdzieś na krańcach świata - wpłynie na życie Christiny? Jaką rolę odegra w nim charyzmatyczny opiekun dzieci Paul Cook? Czy w dalekiej dżungli można zmierzyć się ze swoimi lękami i nauczyć się patrzeć na życie inaczej? • Bliżej słońca to prawdziwa historia, którą opowiedział Richardowi Paulowi Evansowi jej główny bohater - Paul Cook - podczas misji humanitarnej w Peru. Jest to opowieść o narodzinach nieoczekiwanego uczucia, które zbliżyło do siebie więcej niż dwa serca. (nota wydawcy)
  • Bardzo dobra książka. Proszę o więcej tytułów tego autora! :)
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo