Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Oleska Biblioteka Publiczna
[awatar]
Olesno OBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +34 358 28 34
Województwo: opolskie
Powiat: oleski
Adres: ul. Aleksandra 5
46-300 Olesno
E-mail: bibliosfera@olesno.pl

Wypożyczalnia Główna czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:30 - 18:00, w soboty w godz. 8:00 - 13:00


bibl­iote­kaol­esno­.pl

Oleska Biblioteka Publiczna - w Internecie od 2000 roku.

Internetowa Biblioteka Olesno: bibl­iote­kaol­esno­.pl

Biblioteka Olesno również na Facebooku i Instagramie

Województwo: opolskie
Powiat: oleski
Adres: ul. Aleksandra 5
46-300 Olesno
E-mail: bibliosfera@olesno.pl

WYDARZENIE
2025-4-23
T17:00
Oleska Biblioteka Publiczna 50.88049 18.42131 ul. Aleksandra 5 46-300 Olesno

O miłości w epoce Ja i emocjonalnych splamieniach. Spotkanie z dr Mirosławą Ściupider-Młodkowską – 23 IV 2025 r. (środa) , Wypożyczalnia Główna, godz 17:00

bibl­iote­kaol­esno­.pl
fb.me

Mirosława Ściupider-Młodkowska - oleśnianka, pracownik naukowy Uniwersytetu Adama im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka publikacji naukowych i 3 książek, w tym tomu wierszy „Emocjonalne splamienia”. Spotkanie będzie angażującym i otwartym wykładem dotyczącym szczęśliwych relacji międzyludzkich. Autorka opowie, co na ten temat piszą naukowcy, ale przede wszystkim odniesie się do 45 wierszy ze swojej książki.

obrazek

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2025-4-8
T17:30
Oleska Biblioteka Publiczna 50.88049 18.42131 ul. Aleksandra 5 46-300 Olesno

W Dyskusyjnym Klubie Książki porozmawiamy o twórczości Mai Lunde - zapraszamy we wtorek, 8 kwietnia, o godz. 17:30.
Klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl
obrazek
Ksiązki autorki w naszym katalogu: www.olesno-bp.sowa.pl

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2025-4-7
T16:30
Oleska Biblioteka Publiczna 50.88049 18.42131 ul. Aleksandra 5 46-300 Olesno

"Jasne, można nakręcić jakąś wielce artystyczną opowieść, dajmy na to, o szydełkowaniu. Ale kto kupi bilet na coś takiego?" (Ridley Scott, reżyser)
Nie będziemy więc kręcić filmu i zapraszamy (bez biletu!!!!) na kolejne spotkanie poświęcone robótkom ręcznym: 7 kwietnia, jak zawsze w poniedziałek, o godz. 16:30. 🙂

obrazek

Komentarze (0)

Ważna informacja! Zmiany w zasadach wypożyczania książek! Od 1 kwietnia wprowadzamy wagowe minimum logistyczne dla bezpłatnych wypożyczeń - bezpłatne pozostają jedynie wypożyczenia książek o łącznej wadze powyżej 1 kg! W okresie próbnym zawiesza się pobieranie opłat za wypożyczenia niespełniające minimum logistycznego.
*Dla książek poetyckich minimum wynosi 100 gramów.
obrazek

Komentarze (0)

31 marca 1685 r. urodził się Johann Sebastian Bach.

Wpatruję się w tę twarz i nie mogę oprzeć się wrażeniu: Pan Inżynier, Pan inżynier Bach! Żadnych śladów natchnień, wzlotów, porywów, twórczych udręk czy rozterek. Fachman. Konkretny, rzeczowy, obiektywny. Nie ku sobie zwrócony, lecz ku światu.
Twarz bez śladów melancholii, depresji, nerwicy, psychopatii, cierpienia. Bach jest n o r m a l n y. Chopin nie jest normalny: straszliwe kompleksy, na zdjęciu z roku 1849 obraz niewymownej udręki. Beethoven nie jest normalny: na portretach facet w amoku. Wagner nie jest normalny: w małym człowieku przyczajony wielki diabeł. Nie jest normalny Szostakowicz, schowany za okularami przed samym sobą.

*Piotr Wierzbicki: Boski Bach www.olesno-bp.sowa.pl

obrazek

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2025-3-20
T17:00
Oleska Biblioteka Publiczna 50.88049 18.42131 ul. Aleksandra 5 46-300 Olesno

Zdjęcia zę spotkania na naszej stronie www - bibl­iote­kaol­esno­.pl

obrazek

SPOTKANIE AUTORSKIE
Dariusz Zalega - spotkanie autorskie
20 marca godz. 17:00, Wypożyczalnia Główna
Będzie możliwość zakupu książek!

obrazek

Wydarzenie na Facebooku: fb.me
Informacje na stronie biblioteki: bibl­iote­kaol­esno­.pl

obrazek

Komentarze (0)

„Opozycja antyszwejkowska w czeskim społeczeństwie jest stokroć liczniejsza niż kiedyś opozycja anty­komu­nist­yczn­a”. (Mariusz Szczygieł).

Klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl

obrazek

Więcej Szwejka w naszym katalogu: www.olesno-bp.sowa.pl


Láska nebeská & Ota Pavel

„Śmierć pięknych saren, ten mój typ typów.”
„To najbardziej antydepresyjna książka świata”
(Mariusz Szczygieł)
- Śmierć pięknych saren / Ota Pavel ; przeł. Andrzej Piotrowski, Józef Waczków. - Wyd. 2. - Państwowy Instytut Wydawniczy, 1978. - Również w antologii: Opowiadania pisarzy czeskich XX w. - Nasza Księgarnia, 1977.
- Śmierć pięknych saren / Ota Pavel ; przekład: Mirosław Śmigielski ; czyta: Jacek Dragun ; opracowanie redakcyjne wersji audio: Kamil Krygier, Jacek Dragun. Storybox.pl, 2022.
Klik: www.olesno-bp.sowa.pl

obrazek

Klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl

Komentarze (0)

Z okazji Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Pisarzy (3 III) dla czytelników OBP dedykacja od pisarki - Agnieszki Brückner. Dziękujemy za nową książką, pozdrawiamy pisarkę i wszystkich pisarzy.

  • Four-leaf clover / Agnieszka Brückner. - Wydawnictwo NieZwykłe, 2025. Książki autorki w katalogu: www.olesno-bp.sowa.pl

" – Henry, gdyby tylko chodziło o kasę, to wcale byś mnie tu nie zobaczył – prycha ze złością Tony. – Młody nie może wziąć ślubu – informuje, wskazując na mnie głową – a przynajmniej nie, dopóki pozostaje już w innym związku małżeńskim – dodaje, przenosząc na mnie wzrok. Yyy…" (Fragment).

obrazek

Klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl

Komentarze (0)

Ostatnio róbótkujemy zwykle w pierwszy poniedziałek miesiąca. Zapraszamy więc 3 marca 2025 r. – również te osoby, którego robótek ręcznych chciałyby się dopiero nauczyć.

obrazek

Komentarze (0)

Láska nebeská & literatura czeska

W Wypożyczalni Głównej w tym miesiącu proponujemy zestaw starszej i nowszej literatury czeskiej.
Jako przewodnik niech posłuży książka Mariusza Szczygła."Láska nebeská" pierwotnie zrodziła się z inspiracji czeskim kanonem literackim i filmowym. Klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl

obrazek

Kolekcja w katalogu: www.olesno-bp.sowa.pl


„Obsługiwałem angielskiego króla” opowiada o facecie, który nigdy nie miał przyjemności spotkać się z własnym honorem. (Mariusz Szczygieł).

obrazek

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
69
wojciech
Opole MBP
Stanomino GBP
Anto
Ilona456
karina.l
biala-roza
AgaDu
Rene
tynaklb
wit-ar
Iwan_fiodorow
alaalicja81
linka2005
gabriela.sykulska
olga.sp1
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo