10.11.2013Nowe biblioteki

Nowe biblioteki - dla czytelników, cz. 3
Na dość nietypową modernizację dawnego kościoła czekają mieszkańcy Gubina, gdzie ma powstać centrum kultury z biblioteką i kawiarnią. Natomiast Biblioteka Instytutu Tomistycznego otwiera swoje drzwi szerokiemu gronu odbiorców i zachęca do lektury w klasztornym zaciszu. Na modernizację postawiono też w Bibliotece Norwida oraz Bibliotece Miejskiej w Skwierzynie. W tej odsłonie Nowych bibliotek powiemy również o tym, dlaczego Biblioteka Pedagogiczna w Bydgoszczy musi się przeprowadzić.
Więcej na www.lust­robi­blio­teki­.pl

Nowe biblioteki – stawiają na nowoczesność, cz. 4
Nowoczesna Biblioteka na Koszykowej, wielkie zmiany w Bibliotece w Turku, dokończenie budowy Chełmskiej Biblioteki Publicznej - to tylko część ciekawych projektów z myślą o czytelnikach. Nowy lokal zyska także Przemyska Biblioteka Publiczna, która trafi do kompleksu powojskowego, natomiast siedzibą dla MBP w Jaworze stanie się była drukarnia. Powiemy też kilka słów o kąciku dla najmłodszych i klubie mam powstałym w Bibliotece w Gostyniu oraz opóźnieniach dotyczących uruchomienia Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej.
Więcej na www.lust­robi­blio­teki­.pl

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
LustroBiblioteki
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo