23.04.2025Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony corocznie 23 kwietnia, to wspaniała okazja do celebrowania radości z czytania i docenienia roli książek w naszym życiu. Z tej okazji biblioteka poleca ciekawe lektury traktujące właśnie o książkach i ich historii. To także doskonały moment, aby zachęcić innych do odkrywania fascynującego świata literatury.

  1. Bibliofollia czyli Szaleństwo czytania / Alberto Castoldi ; przełożyła Joanna Ugniewska. - Gdańsk : słowo/obraz terytoria, 2023.
    Sygnatura: 48335

  2. Czy książki wywołują rewolucje? : szkice z historii książki, lektury i kultury piśmiennej / Roger Chartier ; redakcja naukowa i posłowie Paweł Rodak. - Wydanie 1. - Warszawa : Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2019.
    Sygnatura: 48338

  3. Krótka historia słowa / Wojciech Karwacki. - Wrocław : Oficyna Wydawnicza Foka, 2009.
    Sygnatura: 41437 B

  4. Książka : najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski / Keith Houston ; przełożył Paweł Lipszyc. - Kraków : Wydawnictwo Karakter, 2017.
    Sygnatura: 45012

  5. Książka i biblioteka w wybranych pracach Umberta Eco : studium bibliologiczne / Anna Lubińska. - Wrocław : Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego : Wydawnictwo "Szermierz” sp. z o.o., 2024.
    Sygnatura: 48679

  6. Książka, dzięki której pokochasz książki, nawet jeśli nie lubisz czytać / tekst i ilustracje Françoize Boucher ; [tłumaczenie Katarzyna Radziwiłł]. - Warszawa : Muchomor, 2017.
    Sygnatura: 45011

  7. Literatura i media po 1989 roku / Maryla Hopfinger. - Warszawa : Oficyna Naukowa, 2010.
    Sygnatura: 41443

  8. Na co dzień i od święta : książka w życiu Polaków w XIX i w XXI wieku / redakcja naukowa Agnieszka Chamera-Nowak, Dariusz Jarosz - Warszawa : Oficyna Wydawnicza ASPRA JR, 2015.
    Sygnatura: 45031

  9. Przyszłość książki / redakcja Geoffrey Nunberg ; tłumaczenie Joanna Rzepa, Alicja Szatkowska. - Warszawa : Biblioteka Analiz, 2013.
    Sygnatura: 45152

  10. Wypożyczalnia skrzydeł : opowieść o magii czytania / Iwona Pietrzak-Płachta ; ilustracje: Matylda Konecka. - Warszawa : Wydawnictwo Agora dla dzieci, 2023.
    Sygnatura: 47827
    Dzień Książki — kopia.jpg


Dzień Książki — kopia.jpg Dzień Książki — kopia
jpg, 72 KiB, 800x600
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Oborniki PBP
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo