15.01.2025XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Szaloma Asza

XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Szaloma Asza
Celem konkursu jest propagowanie kultury literackiej i polskiej twórczości prozatorskiej. Konkurs jest integralną częścią Festiwalu Szaloma Asza stanowiącego nawiązanie do polsko-żydowskiej przeszłości Kutna oraz przywracania pamięci o Szalomie Aszu, światowej sławy pisarzu żydowskim, urodzonym w Kutnie w 1880 roku.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie ogłasza po raz XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Szaloma Asza. W 2023 roku wpłynęła rekordowa liczba prac (248) w całej historii konkursu - liczymy, że w tej edycji zainteresowanie będzie podobne. By wziąć udział w konkursie, należy napisać opowiadanie o tematyce dowolnej i być osobą pełnoletnią. Jako organizator konkursu, staramy się zawsze wybrać merytoryczne i różnorodne jury konkursu. Jurorami byli już m.in. Agata Tuszyńska, Cezary Łazarewicz, Marek Nowakowski, Olga Drenda czy Hanna Krall.
Konkurs ma długoletnią tradycję (od 1993 roku) i wpisuje się w Festiwal Szaloma Asza. Celem festiwalu jest popularyzacja twórczości tego znakomitego, urodzonego w Kutnie, pisarza, nawiązanie do ogromnego obszaru literackiego, na którym spotykają się dwie kultury – polska i żydowska, przypomnienie, że literaturę polską współtworzą pisarze pochodzenia żydowskiego, a w literaturze żydowskiej ogromny jest udział pisarzy urodzonych w Polsce.
Szczegóły konkursu w Regulaminie. Łączna pula nagród wynosi 5.000 złotych. Szczegółowych informacji udziela koordynator konkursu Radosław Wąs 24 355 10 12 wew. 104 lub konkurs.asz@bibliokutno.pl
(link Facebook)
www.facebook.com
bibliokutno.pl
aszfestiwal.pl


aszkonkurs25 kopia.jpg aszkonkurs25 kopia
jpg, 517 KiB, 1080x1080
Regulamin Festiwalu.jpg Regulamin Festiwalu
jpg, 1.7 MiB, 2480x3508
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Gogolin GBP
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo