Rodzaj wydarzenia

literackie

Lokalizacja

Rynek, Olesno
WYDARZENIE
2023-9-8
T11:00
31.08.2023Narodowe Czytanie na oleskim Rynku
[awatar]
Olesno OBP

W piątek, 8 września 2023 r., na oleskim Rynku, będziemy wspólnie czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

plakat

Klik: bibl­iote­kaol­esno­.pl
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com


"Dzień był letni i świąteczny".
Tak zaczyna się powieść, ale początek ten nie pojawił się od razu, co można sprawdzić w rękopisie "Nad Niemnem".

Powieść Orzeszkowa pisała w Miniewiczach i Grodnie od lata 1886 do sierpnia 1887 r. Do 1939 r. rękopis znajdował się w Muzeum w Grodnie. W 1938 r. L. B. Świderski w "Pismach" Orzeszkowej podał tekst oparty na autografie i jest podstawą wydań późniejszych.

obrazek


Pamiątkową pieczęć na swoim egzemplarzu "Nad Niemnem" będzie można otrzymać, odwiedzając nas 8 września o godz. 11:00 na oleskim Rynku.

obrazek

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Olesno OBP
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo