29.09.202182. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września to data szczególna w historii Polski. 82 lata temu w Warszawie podjęto decyzję o powołaniu Służby Zwycięstwu Polski - organizacji, która stała się fundamentem polskiego Państwa Podziemnego. Później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej i na końcu w Armię Krajową. Był to fenomenem w dziejach okupowanej Europy. Stworzone zostały struktury administracji, które w konspiracji działały nieprzerwanie do 1945 roku.

W 2019 roku powstał niezwykły film pt.: „Obowiązek pamiętania”. Jego wielkim atutem są wspomnienia żołnierzy Armii Krajowej. Słyszymy i widzimy prawdziwych bohaterów dni, w których Wielkopolska zajęta przez niemieckiego okupanta nie poddała się i podjęła walkę. Film dostępny jest na kanale Samorządu Województwa Wielkopolskiego – YouTube Wielkopolska.

Zapraszamy uczniów i nauczycieli wielkopolskich szkół podstawowych i pona­dpod­staw­owyc­h do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i wykorzystania ich podczas lekcji poświęconej Polskiemu Państwu Podziemnemu.

Więcej informacji pbp.poznan.pl

biogram.png


biogram.png biogram
png, 83 KiB, 266x150
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Poznań PBP
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo