Pieczęć Medyceuszy

Autor:
Theresa Breslin
Tłumacz:
Danuta Górska
Wydawca:
Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2007-2008)
Wydane w seriach:
Seria Historyczna
ISBN:
978-83-7359-558-3
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
5.0

Włochy, XVI wiek. Rozliczne miasta-państwa, rządzone przez niezależnych książąt, trwają w ciągłym konflikcie. W tych niebezpiecznych czasach Matteo, sierota nieznający swoich rodziców, podróżuje na cygańskim wozie. Pozbawiony środków do życia podejmuje się złodziejskiego rzemiosła. Skarb, który kradnie na polecenie zbója Sandina, staje się początkiem wielkiej przygody. Wielka Pieczęć Medyceuszy, warta fortunę, zaprowadzi go wprost do pracowni Leonarda da Vinci, pracującego dla Cezara Borgii, nieślubnego syna papieża, który pragnie zjednoczyć Włochy pod skrzydłami Kościoła. Ścigany przez bezlitosnego Sandina, Matteo wstępuje do armii, zdobywa miłość i stopniowo odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu i roli, jaką ma do odegrania w nadchodzących wydarzeniach.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Kłamstwo wżera się w duszę. Jeżeli staje się nawykiem, po trochu rozdziera ducha. Mówienie prawdy, chociaż trudniejsze, umacnia serce. Kto nie mówi prawdy, ten sam sobie szkodzi.” • „Pomyślałem, jak ludzie zdobywają sobie reputację: jednego krytykują za lenistwo, drugiego za chciwość. Czasami jednak tylko zła wola innych sprawia, że komuś przypinają łatkę na całe życie.”
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo