Zdobywanie powietrza

Tytuł oryginalny:
Conquista del aire
Autor:
Belén Gopegui
Tłumacz:
Wojciech Charchalis
Wydawca:
Dom Wydawniczy Rebis (2009)
Wydane w seriach:
Salamandra
ISBN:
978-83-7301-803-7, 978-83-7301-903-7
Autotagi:
druk
powieści
1.5 (2 głosy)

Zdobywanie powietrza to historia zaprzyjaźnionych trzydziestoparolatków, którzy zmuszeni są skonfrontować swe lewicowe ideały z rzeczywistością. Kiedy Marta i Santiago słyszą prośbę Carlosa o pożyczkę na ratowanie firmy, nie pozostaje im nic innego, jak ją spełnić. Konsekwencje tego gestu będą bardziej bolesne, niż którekolwiek z nich mogło przypuszczać. Od tego momentu życie, zmusza ich do jasnych odpowiedzi i konsekwentnych wyborów - osobistych, zawodowych, politycznych. Dawni idealiści, dziś pragmatyczni przedstawiciele klasy średniej, na własnej skórze doświadczają erozji wartości.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Niezwykle ciekawy pomysł na fabułę, ale wykonanie fatalne. Książka dłuży się niemiłosiernie, jest nudna, postaci płaskie i choć wiele się dzieje w ich życiu, klimat książki w ogóle tego nie oddaje. A największym rozczarowaniem było ukazanie w tej historii wątku przyjaźni... Ludzie, którzy znają się całe życie nie potrafią ze sobą rozmawiać i spotykają się raz na ruski rok. Rozczarowanie totalne.
  • Pomysł na książkę całkiem niezły: przyjaźń, rodzina i dużo pieniędzy. Niestety jak dla mnie powieść napisana w sposób nieciekawy, a co gorsza bardzo trudnym językiem politycznym i ekonomicznym. W trakcie czytania multum razy musiałam sprawdzać poprzez wujka Google znaczenie pojedynczych słów. Nie polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo