Operacja złoto Baltazara

Tytuł oryginalny:
Jakten på Baltasars gull
Autor:
Jørn Lier Horst
Ilustracje:
Hans Jørgen Sandnes
Tłumacz:
Katarzyna Tunkiel
Wydawca:
Media Rodzina (2024)
Wydane w seriach:
Biuro Detektywistyczne Nr 2
ISBN:
978-83-8265-867-5
Autotagi:
druk
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
5.0

Zbliżają się święta. Tiril, Oliver i Otto pomagają w ustawieniu szopki bożonarodzeniowej w kościele w Elvestad. Wszystko musi być gotowe na wieczorne przyjęcie świąteczne i koncert lokalnego chóru. Podczas ustawiania figur trzech króli z darami okazuje się, że w przeciwieństwie do pozostałych dwóch szkatułka Baltazara jest niemal pusta i leży w niej plastikowe złoto oraz karteczka z wypisanym imieniem. A gdzie jest prawdziwe złoto, które kiedyś w niej było? Może ktoś z chórzystów coś wie? Młodzi detektywi przystępują do działania, szukając wskazówek. Czy walczą tylko z czasem? Czy mają szansę odnaleźć złoto sprzed lat? Dołącz do młodych detektywów i rozwiązuj zagadki ukryte na każdej stronie!
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Operacja Złoto Baltazara” to jedna ze świątecznych przygód Tiril i Oliviera. • W Elvestad trwają przygotowania do świąt. Nasi bohaterowie udzielają się podczas ustawiania szopki w kościele. Tu odbędzie się specjalne przedstawienie i występ lokalnego chóru. Każda z ustawionych postaci Trzech Króli niesie swoje dary, ale niestety tylko w szkatule Baltazara znajduje się nędzna plastikowa atrapa złota. Okazuje się, że już kiedyś prawdziwe złoto zaginęło. Ale gdzie znajduje się obecnie? Ktoś je celowo ukrył, czy może zwyczajnie skradł i już nikt nigdy go nie ujrzy na oczy? Oczywiście dzieciaki podejmują wyzwanie i zabierają się za poszukiwania. Przecież złoto nie mogło stąd zbyt daleko odejść. Wystarczy zachować bystrość umysłu, a wskazówki niemalże same zaczną się rozwiązywać… Oczywiście i tym razem Tiril i Olivier radzą sobie ze wszystkim wyśmienicie. Jak zwykle… Ale czy to jest nudne??? Nie…!!!! Każda kolejna ich przygoda jest intrygująca i trzyma w napięciu niemalże do ostatniej strony. Polecam gorąco.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo