Jackie:

publicznie, prywatnie, sekretnie

Tytuł oryginalny:
Jackie
public, private, secret,
Autor:
J. Randy Taraborrelli
Tłumacz:
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Wydawcy:
Wydawnictwo Kobiece Agnieszka Stankiewicz-Kierus (2024)
Grupa Wydawnictwo Kobiece (2024)
ISBN:
978-83-8321-491-7, 978-83-8371-013-6
Autotagi:
biografie
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.0

Niepublikowane wcześniej fakty z życia jednej z najwybitniejszych kobiet XX wieku. Według Jackie Kennedy biografie są tyle warte, ile osobistych sekretów zawierają. Sama całe życie pilnie strzegła swoich tajemnic. Jak wyznała kiedyś swojemu kochankowi: „Mam trzy życia: publiczne, prywatne i sekretne”. J. Randy Taraborrelli odsłania przed czytelnikiem każde z nich. Autor, bazując na oraz setkach wywiadów z przyjaciółmi, rodziną oraz współpracownikami, maluje nowy, fascynujący portret byłej pierwszej damy. Wnikliwie opisuje trudną relację Jackie z matką, silne więzi z ojczymem, a także początki znajomości z Johnem F. Kennedym. Przedstawia także burzliwy związek z Aristotelesem Onassisem oraz ich wspólne życie. Taraborrelli nie unika trudnych tematów. Opisuje stosunki Jackie i jej siostrą Lee, ich rywalizację o uczucia, bogactwo i wpływy. Przygląda się temu, jak Jackie radziła sobie z traumą po zamachu na JFK i oraz jak kawałek po kawałku odbudowywała swoje życie. Podkreśla jej wkład w renowację Parku Lafayette, Białego Domu oraz dworca Grand Central jako metafory jej własnego samodoskonalenia.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • POLECAM to grube tomiszcze , biografię kobiety, którą okrzyknięto ikoną mody XX wieku - JACQUELINE KENNEDY ONASSIS . • Autor biografii sięgnął do archiwów i prywatnych zbiorów rodziny Kennedych, przeprowadził setki wywiadów z nią , jak i otoczeniem bohaterki. Bogata faktografia pozwoliła stworzyć mu obraz kobiety fascynującej, kobiety strzegącej swej prywatności i z determinacją walczącej o swoją przyszłość. Jackie zawsze mówiła, że ma trzy życia : prywatne, publiczne i sekretne. I w tej właśnie biografii zdradziła kulisy swego życia sekretnego. Ale czy wszystko? • Ta biografia to jak gdyby rodzaj sagi, opowieści a nie tylko przedstawienie suchych faktów. Myślę, że warto przeczytać tę biografię, bo odsłania ona naprawdę barwny świat nie tylko ten najbliższy bohaterki i nie będzie to moim zdaniem czas stracony.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo