Wałęsa:

człowiek z teczki

Autor:
Sławomir Cenckiewicz
Wydawca:
Wydawnictwo Zysk i Spółka (2013)
ISBN:
978-83-7785-356-6
Autotagi:
biografie
druk
książki
5.0

Tym razem Sławomir Cenckiewicz - popularny historyk, znany dotąd z opasłych i naukowych tomów, wspiął się na wyżyny publicystyki i napisał wreszcie książkę bez przypisów, do bólu prawdziwą, odważną we wnioskach i hipotezach, w przystępnej formie odsłaniająca nowe i skrywane fakty o Wałęsie. To rozprawa z mitem Wałęsy, który po rzekomym „incydencie" z „Bolkiem" odkupił swoje winy i poprowadził Polskę ku niepodległości. To książka o dzieciństwie, dorastaniu i licznych zdradach Wałęsy. To także książka o zdradzonym przywództwie, do którego wyniósł Wałęsę Wielki Strajk w Sierpniu '80. To książka o esbeckich źródłach mitu Wałęsy. To oskarżenie elit III RP - okrągłostołowego sojuszu nomenklatury z jej agentami i „pożytecznymi idiotami" - o sprzeniewierzenie się i poniżenie narodowego ruchu „Solidarności".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Cenckiewicz jest historykiem, który potrafi bardzo dokładnie i z niesamowitą dla siebie skromnością i wrażliwością opisać fakty. Książka jest opisem całości życia Wałęsy, od dzieciństwa do czasów teraźniejszych. Bardzo prawdziwy obraz człowieka, który jest postacią "antybohatera", zakłamanym agentem żyjącym w tym kłamstwie do dziś. Każdy powinien ją przeczytać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo