Wyznania

Tytuł oryginalny:
Kokuhaku
Autor:
Kanae Minato
Tłumacz:
Patryk Skorupa
Wydawca:
Wydawnictwo Tajfuny (2024)
ISBN:
978-83-67034-29-6, 978-83-67034-30-2
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
5.0

E-BOOK. Smakowało wam dzisiaj mleko? Yūko Moriguchi po raz ostatni staje przed swoimi uczniami. To jej wyznanie: wśród was jest morderca mojej czteroletniej córeczki. Wiem, kim jest. Moja zemsta właśnie się dokonuje. Kolejne postaci zabierają głos, żeby przekazać swoją wersję wydarzeń: dlaczego czteroletnie dziecko zginęło w basenie przy miejskim gimnazjum? Zagłębiamy się w mroczną psychikę bohaterów, a każda opowieść dostarcza nowych wskazówek Komu możemy zaufać? Po czyjej stronie staniesz?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Główna bohaterka tego krótkiego, japońskiego thrillera to Yūko Moriguchi. Jest nauczycielką, która bardzo lubi swoją pracę. W momencie gdy ją poznajemy postanawia rzucić obecną posadę. Właśnie takie oświadczenie składa swoim uczniom. Natomiast powód jej odejścia jest wprost wstrząsający. Moriguchi oświadcza swoim podopiecznym, że odkryła okoliczności, w wyniku których przed momentem zginęła jej czteroletnia córeczka… I wie, że to nie był zwykły wypadek, jak zasugerowali biegli i sędzia w swym wyroku. Zbrodni na jej córce dopuścili się dwaj uczniowie z klasy, którą właśnie ma przed sobą. Teraz nauczycielka „stawia kawę na ławę”, a wszystkich ogarnia totalne zaskoczenie i strach przed konsekwencjami. Moriguchi w ten sposób dokonuje niezwykle inteligentnej zemsty na nieletnich mordercach, a wykorzystuje do tego ukochane przez wszystkich, białe niczym śnieg zimą, mleko… Jednak to dopiero początek intrygi. Wierzchołek tej góry lodowej sięga znacznie wyżej, niż wyznanie samej Yūko… • „Wyznania” to chyba najlepsza książka, jaką w tym roku przeczytałam. Jeśli chodzi o thriller o psychologicznym charakterze jest dla mnie absolutnym bestsellerem. Kanae Minato wychodzi w nim poza standardowy schemat w ujęciu swego tematu. Niesamowita świeżość, a w tle żadnych pozytywnych postaci…Trudno jest się oderwać od lektury. Polecam, polecam, polecam. Bardzo…
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo